نحوه و روش فروش و آزاد سازی سهام عدالت در سال ۹۹ (۱۳۹۹)

جهت فروش و آزاد سازی  سهام عدالت در سال ۹۹ مشمولان سهام عدالتی که کد بورسی ندارند باید در سایت سجام ثبت نام کنند:

آموزش و روش فروش سهام عدالت

مهدی طریحی مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان خصوصی‌سازی  گفت: آن دسته از هموطنان عزیز سهام دار سهام عدالت که کد بورسی ندارند، در صورتیکه «روش آزاد سازی مستقیم» را در زمان فروش سهام عدالت در سال ۱۳۹۹  انتخاب کرده باشند، می بایست متعاقبا نسبت به ثبت نام در «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام)» با نشانی اینترنتی https://www.sejam.ir و مطابق با دستورالعمل و فرآیندهای مربوطه نسبت به دریافت کد سجام اقدام نمایند.

فرآیند عملیاتی سامانه سهام عدالت جهت فروش و آزاد سازی:

 پس از آنکه سهام دار وارد سامانه سهام عدالت شده و یکی از دو روش آزادسازی جهت فروش سهام عدالت را انتخاب کند، شماره ملی آن فرد در بانک اطلاعاتی سامانه به شیوه آزاد سازی انتخاب شده اختصاص داده می شود. مقرر گردیده تا اطلاع ثانوی، این اطلاعات بصورت هفتگی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای انجام مراحل آتی، ارسال شود.

چرا ثبت نام در سجام، پیش شرط آزاد سازی و فروش در سال ۹۹ نمیباشد ؟

طریحی در پاسخ به این سوال که چرا ثبت نام در سجام، پیش شرط آزاد سازی و فروش سهام عدالت در بورس قرار نگرفت تا افرادی که مطلع نیستند نیز بالاجبار در آن ثبت نام کنند، گفت: به دلیل حجم بسیار بالای تعداد سهام داران سهام عدالت و جلوگیری از ازدحام مراجعات مردم جهت انجام مراحل چندگانه دریافت کد سجام، پیش بینی شد که افراد به مرور و در فرصت مناسب در این خصوص اقدام نمایند.

وی در پایان گفت: پس از انتقال اطلاعات به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اطلاعات رسانی های آتی از طریق بستر های ارتباطی توسط شرکت مذکور، خطاب به سهام دارانی که فاقد کد سجام هستند انجام خواهد.

 

سوالات مهم در مورد سهام عدالت به همراه پاسخ کاربردی

اگر به سایت سهام عدالت برای تعیین مالکیت مراجعه نکنیم چه می شود؟

طبق گفته رییس سازمان خصوصی سازی پس از پایان زمان تایید مالکیت بر سهام عدالت افرادی که مراجعه نکرده باشند سامانه به طور خودکار نحوه سهام داری غیرمستقیم را انتخاب می کند و مدیریت سهام آنها به شرکت های سهام عدالت استانی منتقل خواهد شد و امکان فروش سهام عدالت خود را ندارند و سود به طور سالانه مانند سابق به حسابشان واریز می شود.

چه زمانی می توان سهام عدالت را فروخت؟

همان طور که در مراحل بالا گفته شد با توجه به تعداد میلیونی سهام داران و مراحلی که باید طی شود حداق تا نیمه خرداد کار اعلام مالکیت سهام عدالت طول خواهد کشید و پیش بینی می شود پس از آن نیز برای مدتی تمدید شود.

پس از آن زمان فروش سهام عدالت به تصمیمات دولت بستگی دارد و هر زمان که این سهام در پرتفوی شمت وارد شود و از حالت بولکه خارج شود قابلیت فروش سهام برای افراد ایجاد خواهد شد.

پیش بینی می شود به علت زمان بر بودن اعلام مالکیت و حجم بالای سهام شرکت های سهام عدالت و همچنین روند صدور کد بورسی و تایید هویت در سامانه سجام لااقل برای دو ماه آینده امکان فروش سهام عدالت در بورس ممکن نباشد.

اگر دولت سریع اقدام کند احتمالا از تیر ماه افراد قادر به دریافت مبلغ سهام عدالت خود باشند. طبق آخرین اخبار شورای بورس هفته آینده یعنی ۲۰ اردیبهشت زمان دقیق فروش سهام عدالت را مشخص خواهد کرد.

آیا امکان فروش همه سهام عدالت به صورت یجا وجود دارد؟

ارزش کل سهام عدالت برای تمام سهام داران مبلغی بالغ بر ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است و این مبلغ رقم بسیار بزرگی است و با عرضه یکجای آن بازار سرمایه دچار نوسان و چالش شدید می شود. لذا همان طور که دژپسند وزیر اقتصاد نیز اعلام کرده پس از آزادسازی سهام عدالت امکان فروش آن در بورس به صورت پله ای مهیا خواهد شد. یعنی احتمالا در مرحله اول به افراد مجوز فروش ۲۰ تا ۳۰ درصد سهامشان داده می شود.

این روند ادامه می یابد تا پس از چند ماه کل سهام عدالت آزاد و امکان معامله آن برای افراد ایجاد شود.

بر این اساس دارندگان سهام عدالت فعلا روی مبلغ آن طی چند ماه آینده نمی توانند حساب کنند.

ارزش و مبلغ سهام عدالت جهت فروش چقدر است؟

در خصوص ارزش واقعی سهام عدالت محاسبات گوناگونی تا کنون مطرح شده است. جهانگیری در ابتدای سال از ۸ برابر شدن ارزش سهام عدالت خبر داده بود. پس از آن برخی اعلام کردند ارزش سهام عدالت ۱۰ برابر شده و حالا با رشد سریع ارزش سهام شرکت های بورس تخمین زده می شود ارزش سهام عدالت ۱۵ برابر شده است که اگر آن را ملاک قار دهیم برای سهام عدالت بهزیستی و کمیته امداد مبلغ سهام عدالت ۱۵ میلیون و برای باقی سهام داران در حدود ۸ میلیون تومان خواهد بود.

اگر دولت به صورت مرحله ای هر بار ۲۰ درصد این سهام را آماده فروش کند یعنی در هر گام افراد عادی می توانند با فروش سهام عدالت خود بین یک میایون و پانصد الی دو میلیون تومان به دست آورند.

آیا سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟

نکته نخست آنکه سبد شرکتهای سهام عدالت شامل ارزشمندترین شرکت های بورسی هستند و نگه داری آنها ارزشمند است و در بلند مدت رشد خواهد کرد. لذا افرادی که به مبلغ سهام عدالت خود نیاز ندارند می توانند به آن به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنند و آن را نگه دارند.

نکته بعدی آنکه با ازادسازی سهام عدالت احتما افراد زیادی برای فروش سهام خود رد روزهای ابتدایی اقدام می کنند و همین موضوع باعث کاهش قیمت سهام آن خواهد شد. لذا کسانی که سهام خود را برای مدتی نگه دارند با قیمت های بهتری در آینده می توانند آن را بفروشند.

آیا فروش وکالتی سهام عدالت ممکن است؟

با توجه به ارزشمندی سهام عدالت اخیرا برخی از سودجویان از نیاز مردم و بی اطلاعی آنها سوء استفاده کرده اند و نسبت به خرید و فروش وکالتیِ سهام عدالت اقدام می کنند. مردم توجه کنند جدای از اینکه این کار به زیان آنها است سازمان خصوصی سازی نیز اعلام کرده خرید و فروش وکالتیِ سهام عدالت ممنوع است و با متخلفین و سودجویان برخورد خواهد شد.

انتقال و آزادسازی سهام فوت‌شدگان تا چند ماه دیگر آغاز می‌شود؟

تا چند روز قبل اگر مشمول سهام عدالتی فوت شده بود، ورثه می‌توانستند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک و انجام انحصار وراثت، نسبت به دریافت سود سهام عدالت متوفی اقدام کنند، اما این کار از روز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه متوقف شده است.

براساس اظهارات علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی پس از اتمام پروژه آزادسازی سهام عدالت، وراث می‌توانند ظرف یک یا دو ماه آینده اقدامات قانونی را با مراجعه به دفاتر پیشخوان انجام دهند و بعد از طریق شرکت سپرده‌گذاری انتقال سهام آنها انجام خواهد شد.

در این خصوص مقرر شده است که شورای عالی بورس مصوبه‌ای را تعیین و ابلاغ کند که براساس آن چارچوب‌های معامله در روش غیرمستقیم مشخص شود.

کسانی که برگه سهام را گم کرده‌اند، چه کنند؟

ملاک سهامدار بودن در سهام عدالت، سامانه samanese.ir است. اگر فردی در این سامانه پرونده دارد و سهام‌ او مشخص است، حتی اگر برگه‌های آن را نداشته باشد، جز مشمولان محسوب می‌شود.

آیا امکان ثبت نام سهام عدالت وجود دارد؟ کسانی که سهام عدالت ندارند چه کنند؟

از سال ۸۹ که آخرین ثبت نام سهام عدالت انجام شد تا به امروز هیچ ثبت نامی صورت نگرفته و متاسفانه قانونی نیز در این باره وجود ندارد و دولت نیز علی زغم برخی وعده ها در گذشته تا کنون ثبت نان جدید سهام عدالت نداشته است.

بر این اساس فعلا امکان ثبت نام برای افراد فاقد سهام عدالت وجود ندارد و باید صبر کنند تا در آینده چه تصمیمی از طرف دولت و مجلس درباره ثبت نام سهام عدالت اتخاذ خواهد شد.

 

شرکت های موجود در پرتفوی سهام عدالت کدامند؟

۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت وجود دارند که ۳۶ شرکت در حال حاضر در بورس هستند و ۱۳ شرکت در آینده در بورس عرضه خواهند شد. فهرست شرکت های موجود و درصد سهامی که عرضه شده به این شرح است:

ردیف نام شرکت درصد سهام
۱ شرکت های آلومینیوم ایران یا ایرالکو ۳۰%
۲ ایران خودرو یا خودرو
۳ بانک تجارت ۴۰%
۴ بانک صادرات ایران ۴۰%
۵ بانک ملت ۳۰%
۶ پارس سویچ با مالکیت ۴۶%
۷ پالایش نفت بندر عباس ۲۰%
۸ پالایش نفت تهران ۷۰%
۹ پالایش نفت شیراز %۱۰
۱۰ پالایش نفت اصفهان ۲۰%
۱۱ پالایش نفت تبریز ۲۰%
۱۲ پتروشیمی مارون ۳۰%
۱۳ پست بانک ۲۵%
۱۴ چادرملو ۲۱%
۱۵ حمل و نقل پتروشیمی ۲۹%
۱۶ سایپا ۱%
۱۷ سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران ۲۳%
۱۸ سرمایه گذاری رنا ۲%
۱۹ سیمان داراب ۵۰%
۲۰ سیمان دشتستان ۳۴%
۲۱ فولاد آلیاژی ایران ۳۹%
۲۲ فولاد خوزستان ۳۰%
۲۳ فولاد مبارکه اصفهان ۳۰%
۲۴ کارخانجات مخابراتی ایران ۳۵%
۲۵ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۲۴%
۲۶ گل گهر  ۱۱%
۲۷ مخابرات ایران ۲۰%
۲۸ مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران ۲۶%
۲۹ ملی صنایع مس ایران ۳۷%
۳۰ نیرو ترانس ۳۱%
۳۱ بیمه دانا ۵۵%
۳۲ پالایش نفت لاوان ۲۰%
۳۳ پتروشیمی ارومیه  ۶%
۳۴ پتروشیمی بندر امام ۳۰%
۳۵ پتروشیمی بوعلی سینا ۳۰%
۳۶ پتروشیمی بیستون ۳۰%
۳۷ پتروشیمی تبریز ۱۰%
۳۸ پتروشیمی خوزستان ۳۰%
۳۹ پتروشیمی شهید تند گویان ۱۰%
۴۰ پتروشیمی فجر ۳۰%
۴۱ پتروشیمی جم ۱۵%
۴۲ دخانیات ایران ۲۸%
۴۳ ساختمان سد و تأسیات آبیاری یا سابیر ۴۹%
۴۴ شهر صنعتی البرز ۲۳%
۴۵ شهر صنعتی رشت ۵۸%
۴۶ شهر صنعتی ۲۱%
۴۷ مشانیر ۴۲%
۴۸ مگا موتور ۰.۵%
۴۹ صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۴۰%

 

مطالب زیر احتمالا” برای شما مفید است:

تحلیل و بررسی بازار بورس ایران در سال ۹۹ (۱۳۹۹) و پیش بینی سال ۱۴۰۰

مهلت و شرایط تهیه و ارائه صورت های مالی حسابرسی شده سال ۹۸

بخشنامه و محاسبه افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۹ (۱۳۹۹) و ۱۳۹۸و ۱۳۹۷

 

۲ نظر در “ نحوه و روش فروش و آزاد سازی سهام عدالت در سال ۹۹ (۱۳۹۹)”

  1. توسط ...... گفته است :پاسخ

    سلام .زمان دریافت کد بورسی سهام تو سایت سجام تا کی هستش. ممنون

    1. سلام
      کد بورسی برای معامله سهام است . محدودیت زمانی ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *