تحلیل و بررسی بازار بورس ایران در سال ۹۹ (۱۳۹۹) و پیش بینی سال ۱۴۰۰

میخواهیم کمی خودمانی درباره حال و هوای این روزهای بورس ایران در سال ۱۳۹۹ صحبت کنیم 

قبل از اینکه راجه به تحلیل و بررسی بازار بورس ایران در سال ۹۹ (۱۳۹۹) و پیش بینی وضعیت بورس در سال ۱۴۰۰ صحبت کنم  میخواهم کمی درباره این روزها حرف بزنم ،بله  این روزها  از هر کوچه و خیابانی که عبور می کنید و از کنار هر رهگذری که رد میشوی در حال صحبت کردن و تحلیل  بورس  هستند و یا درباره  نحوه سرمایه گذاری کردن در آن با یکدیگر صحبت میکنند .

انتقال سرمایه ها از طلا و سکه به بازار بورس در سال ۱۳۹۹

مردمی که تا دیروز تمامی سرمایه های ناچیز خود را به سمت بازار سکه و طلا  و ارز برده بودند در چند هفته گذشته سال ۹۹ (۱۳۹۹) تا به امروز در حال انتقال سرمایه های اندک که گاها” در طی چندین سال بدست آورده اند به بازار بورس اوراق بهادار هستند . افرادی که با کمترین اطلاعات راجع به بورس و فقط از طریق تبلیغات رسانه ها ترغیب به سرمایه گذاری در بورس شده اند .

نقش رسانه ها در رونق بورس ایران در سال ۹۹

رسانه هایی که  از افزایش شاخص های بورس اوراق بهادار در طی چند هفته گذشته سال ۱۳۹۹ به دلیل صفهای خرید و فروشی (البته عمدتا” خرید ) که ما مردم در تالارهای بورس تشکیل داده ایم صحبت میکنند، باعث شده مردمی که سرمایه اندک آنها  به دلیل تورم بی حد و حساب این روزها  و سوء مدیریت در کشور  با کاهش ارزش مواجه شده است ، برای حفظ سرمایه خود بین طلا ، سکه ، ارز  و خرید سهام ، وارد بازی خرید سهام های شرکتهایی که عمدتا” ورشکسته هستند شده اند.

قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازم کمی در مورد شاخص بورس صحبت کنم که شاخص بورس دقیقا” چیست ؟

اگر شما تا کنون حتی برای یکبار هم پیگیر وضعیت بورس شده باشید حتما کلمه شاخص به گوش شما خورده است، هر فردی که کم و بیش اخبار بورس را پیگیری می کند تا به حال بارها و بارها شنیده است که مثلا شاخص بورس امروز با ۱۰۰ واحد رشد به ۷۲۰۰۰ واحد رسید و یا شاخص بورس تهران امروز ۱۲۰۰ واحد افت کرد.

شاخص بورس عددی است که بیانگر وضعیت کلی بورس و روند رشد و یا افت این بازار می باشد. ما در بورس فقط یک شاخص نداریم بلکه چند شاخص مختلف داریم که هرکدام از آنها وضعیت بورس را از جنبه خاصی به ما نشان می دهد و محاسبه هرکدام از این شاخص ها از طریق فرمول متفاوتی صورت می گیرد.

بررسی بورس ایران در سال 99

ادامه مقاله بررسی بورس ایران در سال ۹۹ :

شغل بنده مالی و اقتصادی است ، من مخالف خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار نیستم . اتفاقا زمانی که بورس با رشد شاخص ها روبرو شود به معنی این است که سرمایه های راکد و پولهایی که در مشاغل کاذب سرمایه گذاری شده است وارد چرخه تولید کشور میشود و این امر نشان دهنده رونق تولید در شرایط عادی و طبیعی است .

صنایع تولیدی خسته از فراز و نشیب های سالهای گذشته آیا در سال ۹۹ ظرفیت دریافت این سرمایه ها را دارند؟

شرکتهایی که اغلب اولین عرضه سهام را تجربه می کنند ، در روزهایی که خبرهای زیادی از تعطیلی واحد های تولیدی و بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران در ماه های اخیر سال ۱۳۹۹ به دلیل (نوسانات زیاد قیمتها ، نداشتن تقاضا ، کمبود مواد اولیه ، سوء مدیریت ، عدم وصول مطالبات و … ) بیکار شده اند.

ما حتی در چند هفته گذشته شاهد عرضه اولیه سهام شرکتهایی بودیم که خود به نوعی به عنوان سرمایه گذار فعالیت میکنند.به نظر شما آیا طبیعی است که در این شرایط رکود شدید بورس اوراق بهادار در سال ۹۹ رونق بگیرد؟ تا به حال در چند ماه گذشته راجع به شرکتهایی که نسبت به عرضه اولیه سهام خود اقدام نمودند تحقیق کرده اید؟

آیا در مورد بررسی و  تحلیل های تکنیکال و بنیادی در بورس سال ۹۹  اطلاعاتی دارید؟

جالب است بدانید در جایی که من مشغول به کار هستم حدود ۹۰ درصد از کارمندان و کارگران در سامانه سجام ثبت نام نمودند و کد بورسی دریافت کرده اند  و  هم اکنون مشغول معامله (البته فقط خرید) سهام در بورس توسط کارگزاری ها هستند. تعداد زیادی از این افراد شاید واژه های تحلیل تکنیکال بورس در سال ۹۹ و تحلیل بنیادی در بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۹۹ را نشنیده باشند. معمولا بسیاری از این افراد به واسطه تبلیغات رسانه ها و یا اغلب با ترغیب دوستان خود و جوی که در کشور حاکم است  اقدام به خرید سهام میکنند.

اگر از خیلی از افرادی که در  چند ماه گذشته سال ۱۳۹۹ در بورس اوراق بهادار اقدام به خرید سهام نموده اند، بپرسید صورتهای مالی یک شرکت در چه زمانهایی ارائه میشود و یا صورتهای مالی چه اطلاعاتی را به سهامداران ارائه میدهد و یااینکه چطور به بررسی بازار بورس میپردازید؟ جوابی جز نمیدانم نصیبتان نخواهد شد. آنها احتمالا به شما میگویند ما عرضه اولیه سهام  را خریده ایم  حتما به سود میرسد یا با افزایش ارزش بازار سهم مواجه میشود.

تحلیل بورس ایران در سال 99

حال در این روزها  سوالاتی که مطرح است این است که:

چه دلایلی باعث افزایش شاخص های بورس در سال ۱۳۹۹ (۹۹) شده است؟

سهام چه شرکتهایی را در سال ۹۹ خریداری نماییم؟

آیا عرضه اولیه سهام همیشه با سود و افزایش ارزش بازار سهم مواجه میشود؟

چطور به تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکتهای عرضه کننده سهام در بورس اوراق بهادار در سال ۹۹ بپردازیم؟

آیا سرمایه گذاری در بورس از طلا و ارز سود آوری بیشتری دارد؟

آیا افزایش شاخصها در بورس به معنی افزایش رونق تولید است؟

آیا میتوان به بازار بورس در ایران در سال ۱۳۹۹ اطمینان نمود؟

چه موقعی اقدام به فروش سهام خریداری شده نماییم؟

چطور به بررسی بازار بورس ایران بپردازم؟

آیا بورس ایران حباب دارد؟

آیا حباب بورس ایران دولتی است؟

بگذارید کمی در مورد عرضه اولیه سهام در بورس  سال ۱۳۹۹ صحبت کنم:

این اصطلاح ترجمه شده عبارت (initial public offering (ipo می باشد. معنی این عبارت، عرضه عمومی اولیه می باشد، که در بورس اصطلاحا” به آن عرضه اولیه گفته می شود. هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس عرضه می شود، یا به روز اول عرضه سهام اصطلاحا” عرضه اولیه گفته می شود. در این هنگام درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار از طریق بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاران خریداری می شود. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه اولیه هایی که در بورس انجام شده، در شرایط عادی  سودآور بوده اند.به همین دلیل برای فعالین بازار همیشه جذابیت داشته است. البته لازم به ذکر است که این درصد در شرایط غیر طبیعی (زمانی که بازار دچار حباب است) میتواند خیلی کمتر باشد. 

یک مفهوم دیگر از عرضه اولیه سهام در سال ۱۳۹۹ :

عرضه اولیه چیزی نیست جز اینکه  اولین بار یک شرکت سهامش را در بازار بورس عرضه می‌کند. مثلا فرض کنید شما شرکتی دارید که ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد. اما تمام این شرکت مال خودتان است. اگر شرکت شما را یک میلیارد قیمت کنیم، به سهم‌های ۱۰۰ تومانی خواهیم رسید. به فرایندی که شما برای بار نخست تمام یا بخشی از این ۱ میلیارد سهم را در بازار بورس می‌فروشید، عرضه اولیه یا IPO می‌گویند. پولی که از عرضه اولیه (Initial public offering) حاصل می‌شود به طور مستقیم به شرکت‌ می‌رسد. اما اگر بعدها کسی بخواهد این سهم‌ها را بخرد، پولش به حساب فروشنده خواهد رفت. به عبارت دیگر بعد از عرضه اولیه، سهم در بازار ثانویه معامله خواهد شد. در بازار ثانویه ممکن است شرکت بخشی از سهام خود را بازخرید کند.

آیا عرضه اولیه در سال ۹۹ همیشه سود آور است ؟

یک باور قدیمی که در بین فعالان بازار وجود دارد این است که خرید عرضه اولیه سودآور است. تجربه نیز نشان داده است که تاکنون بیش از ۹۰% عرضه اولیه های بورس حداقل بین ۲۰-۳۰% سود را برای خریداران آن به ارمغان آورده اند. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰% نیز رسیده است. این تجربیات و باور عمومی بازار دراین باره، باعث شده است که در هنگام عرضه اولیه های جدید یک جو روانی مثبت وجود داشته باشد که منجر به افزایش تقاضا برای سهم هایی که برای بار اول عرضه می شوند به وجود بیاید.

این افزایش تقاضا در کنار محدودیت های خریدی که در زمان عرضه اولیه وجود دارد، باعث می شود که تقاضا برای سهم عرضه شده نسبت به تعداد سهامی که در بازار عرضه می شود، بیشتر باشد. در نتیجه شما اگر سهام ارائه شده در زمان عرضه اولیه شرکتی را خریداری کنید به دلیل مواردی که گفته شد، به احتمال زیاد چندروزی شاهد صف خرید در سهم خود هستید.

البته همانطور که گفته شد این اتفاق در بیشتر مواقع رخ می دهد و همیشگی نیست. پس نمی توان از قبل به صراحت گفت که قیمت آن سهم حتما در روزهای آینده رشد می کند.

چه زمانی سهامی که در سال ۱۳۹۹ خریداری کرده ام را بفروشم ؟

در سرمایه گذاری  اصطلاحی  هست که میگویند : Trend is your Friend ، پس تا موقعی که بازاری سود میدهد باید ازش استفاده کرد، اما باید طوری معامله کرد که در زمان ترکیدن حباب بشه ازش خارج شد…!

عرضه اولیه سهام ضمن حفظ منافع سرمایه‌گذاران موجب رونق بازار بورس و توسعه اقتصادی می‌شود و در واقع یک رابطه برد – برد را ایجاد می‌کند. با این وجود این مسئله بدین معنا نیست که سرمایه‌گذاران سهام تازه عرضه‌شده را به مدت نامعلوم در سبد سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

از منظر تئوریک و بر اساس آنچه در دنیا رایج است قیمت فروش عرضه اولیه سهام را به گونه‌ای تعیین می‌کنند تا شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه بتوانند از بازدهی ۱۰ تا ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند. درباره اینکه چه زمانی بهترین نقطه برای فروش عرضه اولیه سهام خریداری شده در سال ۱۳۹۹ است وجود ندارد ، زیرا این موضوع به عوامل مختلفی مانند نیاز شما به نقدینگی حاصل از عرضه اولیه، خرید عرضه اولیه به صورت اعتباری از کارگزار و در نتیجه تسویه‌حساب با آن و … بستگی دارد. البته این مواردی که گفته میشود در یک بازار عادی مصداق دارد.

چرا عرضه اولیه سهام خریداری شده در سال ۱۳۹۹ همیشه سود آور نیست ؟

در صحبت های قبلی گفتیم که در بیشتر مواقع عرضه اولیه برای سرمایه گذاران سودآور است. اما مواردی هم وجود دارند که خرید آن حتی می تواند منجر به ضرر شما بشود. پس باید دقت داشته باشید که با این ذهنیت که این کار همیشه سودآور است، بدون بررسی بازار بورس خرید نکنید. موارد متعددی هم وجود داشته که سهم بعد از عرضه اولیه رشد زیادی نکرده، حتی در برخی مواقع شاهد افت قیمت سهم پس از عرضه اولیه نیز بوده ایم.

این افت قیمت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مثلا اینکه قیمت سهم در هنگام عرضه اولیه تفاوت چندانی با ارزش واقعی آن سهم نداشته است، به عبارت دیگر آن سهم جذابیتی برای خرید نداشته است. یا اینکه سهم در شرایطی عرضه شده است که شرایط کلی بازار مناسب نبوده است و شرایط بازار در آن زمان برای عرضه آن سهم مناسب نبوده است. مانند شرایط فعلی. و یا شرکت بعد از عرضه اولیه سهام با انتشار اولین صورتهای مالی حسابرسی شده و تشکیل مجامع با افت قیمت سهم در بازار مواجه میشود.

دلیل زیان برخی از عرضه های اولیه سهام در بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۹۹:

در مواردی به دلیل قیمت‌گذاری بد، خریدارانی که بدون بررسی بازار بورس در سال ۹۹  اقدام به خرید سهام کرده اند بلافاصله سهام خود را می‌فروشند. در این صورت کسانی که سهم خود را نگه داشته‌اند متحمل زیان خواهند شد. همچنین ممکن است در بازار ثانویه قیمت از قیمت کشف شده در زمان عرضه اولیه پایین‌تر بیاید. به همین دلیل است که می‌گوییم خرید سهام از بازار اولیه، یک سرمایه‌گذاری کاملا بدون ریسک نیست.

بهترین زمان فروش عرضه اولیه در سال ۱۳۹۹

یکی از دغدغه‌های اساسی سرمایه گذاران آگاهی از زمان مناسب فروش عرضه اولیه است. دانستن زمان مناسب برای فروش سهام عرضه اولیه از ارزش بالایی برخوردار است. سهامداران می‌توانند از فردای روز عرضه سهام خود را به فروش برسانند؛ اما برای دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، می‌بایست برخی جوانب را به شرح ذیل مورد بررسی قرار دهند.

  •  ارزیابی وضعیت فعلی و آینده سهام عرضه‌شده شرکت  در بازار بورس
  •  توجه به میزان بزرگی و کوچکی شرکت عرضه‌شده در بازار بورس
  •  مطالعه تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در سایت‌های تحلیلگری و کانال‌های خبری کارگزاری‌ها
  •  بررسی رفتار سهامداران عمده در ایام معاملات سهم پس از عرضه اولیه
  •  بررسی روند فعلی بازار بورس که مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر دارای دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد و رونق است.

چه زمانی سهامی که در سال ۱۳۹۹ خریداری نموده ام بفروش برسانم ؟

در مورد این ‌که چه زمانی بهترین نقطه برای فروش عرضه اولیه است قطعیتی وجود ندارد و به عوامل مختلفی مانند اهداف و انتظارات از سهم، نیاز به نقدینگی حاصل از عرضه اولیه، آینده شرکت و … بستگی دارد.
به‌طورکلی افزایش و یا کاهش قیمت عرضه های اولیه در روزهای پس از عرضه، مانند تمامی سهام موجود در بازار سرمایه به عرضه و تقاضای بازار مربوط است. با این اوصاف بهتر است تا زمانی که صف خرید عرضه‌های اولیه ادامه دارد، سرمایه گذاران به سهامداری ادامه دهند. در ادامه نیز با توجه به شرایط بازار و شرکت می‌توان نسبت به فروش یا نگهداری سهم اقدام نمود.

نکته مهم اینجاست : زمانی که صفهای خرید کاهش یافته و صف فروش تشکیل میشود فروش سهام سخت خواهد شد و باید باقیمت های کمتر فروخته شود در بعضی مواقع صف خرید و فروش سهام برخی از شرکتها غیر واقعی است و توسط بازار گردانها و کارگزاری ها تشکیل میگردد. شما میبایست با بررسی دقیق متغییر های بازار بورس اقدام به خرید و فروش سهام خود نمایید.

 

بررسی و تحلیل بورس ایران در سال 1399

سخن آخر

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های عرضه اولیه، تأمین سرمایه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید و یا توسعه و رشد یک کسب‌وکار قدیمی است. عرضه اولیه به دلیل ارزش‌گذاری سهم، کم‌تر از ارزش واقعی آن، باعث ایجاد تقاضای زیادی برای خرید از جانب سرمایه گذاران می‌شود.

تقاضای زیاد برای خرید، قیمت پایین سهم و همچنین محدود بودن تعداد سهام قابل عرضه، در اکثر موارد باعث سودآور بودن و کم ریسک بودن عرضه اولیه می‌شود. همین‌طور از آنجایی که تعداد سهام قابل‌عرضه، دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت) و تاریخ شروع در این عرضه از قبل مشخص می‌شود، سرمایه‌گذاران کافی است در روز موعد وارد سامانه معاملاتی شده و اقدام به ثبت سفارش با تعداد و قیمت از پیش تعیین‌شده نمایند.

لازم به ذکر است که یک سرمایه گذار با یک کد بورسی تنها از یک کارگزاری می‌تواند عرضه اولیه خریداری. در رابطه با بهترین زمان فروش عرضه اولیه هم قطعیتی وجود ندارد و مستلزم بررسی عوامل مؤثر در بازار است. همچنین پیش بینی بازار بورس بدون داشتن اطلاعات واقعی و بموقع امکان پذیر نمی باشد.

 

مطالب زیر احتمالا برای شما مفید است:

آموزش حسابداری شرکتهای بازرگانی به زبان ساده از صفر تا صد

آموزش حسابداری شرکتهای خدماتی به زبان ساده همراه با ثبت سند

نگاهی گذرا به صورتهای مالی نمونه در پنج دهه ی گذشته

هر آنچه که برای محاسبه نسبتهای مالی میخواهید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *