آینده نرم افزارهای مالی و حسابداری در سال ۱۴۰۰

یادآوری خاطرات قدیمی های رشته حسابداری :

قبل از اینکه در مورد آینده نرم افزارهای مالی صحبت کنیم میخواهیم کمی به عقب برگردیم . خیلی از شما حسابداران و مدیران مالی با سابقه  که سن تان از ما دهه شصتیها بیشتر است احتمالا” بخاطر می آورید که در سالهای گذشته خیلی از شرکتها تمام کارهای مالی شان را به صورت دستی انجام میدادند . بله همینطور است ثبت اسناد مالی بر روی کاغذ و بایگانی آنها در اتاق های بایگانی بزرگ .

سختی نگهداری حسابها:

برای نگهداشتن حساب مشتریان باید برای تمامی مشتریان یک کاردکس دستی تشکیل میدادند و روزانه تمام تراکنش های مربوط به هر طرف حساب اعم از مشتریان و تامین کنندگان را بر روی کاردکس خودش با خودکار ثبت میکردند (بله تمام تراکنش ها به صورت دستی).

حالا تصور کنید که یک شرکت دارای تراکنش بالایی بود و می خواستند یک رکورد را در بین هزاران رکود ثبت شده در کاردکس که با دست خط های مختلف نوشته شده بود پیدا کنند …

کاربرگهای بزرگ قدیمی:

خیلی از شما ها شاید کاربرگهای چند متری بهای تمام شده پیمانکاری یا تراز آزمایشی اصلاح شده  را یادتان می آید ، آن زمان نرم افزارهایی مانند اکسل نبودند. کارمندان مالی باید تمامی جداول مورد نیاز خود را به صورت دستی با خط کش می کشیدند و تکمیل میکردند . جبران اشتباهات در گذشته خیلی خیلی خیلی سخت و در بعضی مواقع جبران ناپذیر بود .

شاید با خودتان بگویید حسابداری با این تفاسیر خیلی شغل سیاهی بود . شاید در این زمان به این موضوع فکر کنید اینگونه به نظر برسد .

فکرش را هم نمیکردند:

در آن زمان کسی حتی به ذهنش هم نمی رسید کامپیوتر جای همه آن کارهای دستی  را بگیرد. کسی فکر نمیکرد با نرم افزار هایی مثل اکسل بتوان کارهایی را که در گذشته چندین ساعت طول میکشید تا انجام شود در کمتر از نیم ساعت با کمترین خطا تکمیل گردد.

شاید قدیمی ها آرزو می کردند کاش میشد در کمتر از یک ثانیه یک رکورد را از میان هزاران رکورد پیدا میکردند. بله کارهایی که ما امروز در زمینه حسابداری با رایانه ها انجام میدهیم در گذشته فقط یک آرزوی دست نیافتنی بود.

آینده نرم افزار های مالی

 

جایگاه نرم افزارهای مالی و حسابداری در زمان حال

در این زمان که من مشغول نوشتن این مقاله هستم فک نمیکنم شرکتی وجود داشته باشد که بخشی از کارهای حسابداری و مالی خود را با کامپیوتر و نرم افزارهای مالی انجام ندهد. سیستم های مالی در حال حاضر بخش جدایی ناپذیر از رشته حسابداری هستند . درست است که به دلیل بروز نشدن برخی از قوانین کشور هنوز بخشی از کارهای حسابداری به صورت سنتی انجام میشود .

قوانین قدیمی:

به طور مثال هنوز ما دفاتر روزنامه و کل که بخش مهم و نهایی کار حسابداری است را به صورت دستی یا به اصطلاح با قلم و خودکار مینویسیم . امیدواریم که این قوانین هم اصلاح شود.

سرعت زیاد کارها با نرم افزار ها

امروزه ما به سرعت اسناد حسابداری را در نرم افزارهای حسابداری ثبت مینماییم و چاپ میگیریم و بایگانی میکنیم و زمانی که مجدد به آنها نیاز داشته باشیم در زمان کوتاهی یا یک جستجوی ساده در بانکهای اطلاعاتی نرم افزار به آنها دست میابیم.

دست آوردهای تکنولوژی در حال حاضر:

  • محاسبات بسیار برایمان ساده شده است.
  • خطایمان در کار کمتر شده است .
  • فاصله مکانی دیگر یک مشکل محسوب نمیشود.

آینده حسابداری و نرم افزارهای مالی چگونه است؟

شاید از خودتان بپرسید این دیگر تمام ماجرا است ، علم انقدر پیشرفت کرده که دیگر تمام نیازهایمان را برآورده میکند شاید فکر کنید چیز زیادی در آبنده به این نرم افزارها اضافه نمیشود. اگر اینگونه فکر میکنید کاملا” در اشتباهید ، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

۱- نرم افزارهای حسابداری در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ و تکنولوژی های کراس پلتفرم (Cross Platform)

این تکنولوژی چند سالی است که وارد حوزه نرم افزار شده است به این معنی است که یک نرم افزار این قابلیت را دارا باشد که بصورت بومی (native) قابلیت اجرا بر روی پلتفرم های (سیستم عامل) مختلف را دارا باشد. امروزه برخی از تولید کنندگان نرم افزار های مالی به این سو حرکت کرده اند تا کاربران دیگر نگران سیستم عامل های مورد استفاده نباشند چون نرم افزارهای حسابداری جدید قابلیت اجرا بر روی چند سیستم عامل را دارا هستند.

بگذارید با یک مثال توضیح دهم : اگر شما مدیر عامل یک شرکت بزرگ باشید که دارای چندین دپارتمان و بخشهای مختلف  باشد مانند دپارتمان فروش – بازاریابی – مالی و … و اگر کارمندان دپارتمان فروش شما به صورت دورکاری یا خارج از شرکت کارکنند سیستم نرم افزاری فروش شما باید این قابلیت را دارا باشد که در سیستم عامل های دیگر مانند ios یا اندروید و یا حتی تحت وب کار کند چون شما نمیدانید کارمندان شما به چه سیستم عاملی دسترسی دارند.

آینده نرم افزار های حسابداری و کراس پلتفرم

۲- حذف کارهای تکراری توسط نرم افزار های حسابداری در آینده با استفاده از یادگیری ماشین (machine learning)

به لطف تکنولوژی یادگیری ماشین (machine learning) نرم افزارهای مالی قابلیت یادگیری فرایند ها را پیدا میکنند به این صورت که شما با کارکردن با نرم افزار حسابداری فرایندها و مسائل پیچیده که توسط مغزتان بررسی تحلیل میکنید را به آنها می آموزید . ماشین در مراحل بعدی ، کارها را خودش انجام میدهد و یا خطاهایتان را به شما یادآوری میکند.شاید بپرسید چگونه این کار انجام میشود؟

ماشینها چطور چیز هایی که یاد گرفته اند را به ما یاد آوری میکنند؟

فرض کنید شما همیشه برای یک مشتری یک صورت حساب را با یک محدوده مبلغی معینی صادر میکنید، نرم افزار های حسابداری با قابلیت یادگیری ماشین با الگوریتم تعریف شده برای آنها در طی زمان هایی که شما این کار را انجام میدهید نام مشتری و مبالغ  و سایر اطلاعات مورد نیاز را بخاطر میسپارند . اگر شما بعد از گذشت چند روز برای آن مشتری یک صورت حساب با یک رقم غیر عادی صادر کنید نرم افزار حسابداریتان این امر را به شما یاد آوری میکند که احتمالا دارید مرتکب اشتباه میشوید. این تنها بخش کوچکی از قابلیت یادگیری ماشین برای نرم افزارهای مالی در سالهای ۱۴۰۰ و بعد خواهد بود.

یادگیری ماشین و آینده حسابداری

۳- نرم افزارهای حسابداری در آینده و تکنولوژی هوش مصنوعی (Artificial intelligence)

نرم افزارهای حسابداری و مالی در آینده به کمک یادگیری ماشین مانند یک کودک کارهایی که شما انجام میدهید را می آموزند ولی به کمک بهره مندی از هوش مصنوعی و اطلاعاتی که بدست آورده اند تصمیمات گران قیمتی برای شما میگیرند.

هوش مصنوعی در نرم افزار های مالی چطور عمل میکند؟

با اتصال این سیستمها به دیتابیس های موجود نرم افزارهای مالی این اطلاعات را جمع آوری میکنند و با آنها به تجزیه و تحلیل بازار ، مشتریان ، رقبا و غیره میپرداند ماشینی که یاد گرفته است اینک قدرت تصمیم گیری دارد و میتواند شمار را در تصمیماتتان یاری نماید.

به عنوان مثال با تحلیل بازار به شما کمک میکند در چه زمانی فروش شرکت را افزایش دهید و یا با بررسی بهای تمام شده محصولتان و ارزیابی کشش بازار به شما پیشنهاد کاهش و یا افزایش قیمت محصولاتتان را میدهد. نرم افزار به شما پیشنهاد میدهد که بر روی کدام یک از محصولاتتان بیشتر کار کنید و یا چه زمانی کارکنانتان را تعدیل نمایید.

 

۴- نرم افزار های مالی و حسابداری در آینده و تکنولوژی بلاکچین:

بلاکچین چیست ؟

شاید نام بلاکچین به گوشتان خورده باشد شاید بعضی از شماها نام بلاک چین را همراه با نام ارزهای دیجیتال شنیده باشید . بلاک چین سیستم ذخیره سازی اطلاعات در بلوکهای مختلف یا به عبارتی ذنجیره بلوکها میباشد .

تکنولوژی بلاک چین چگونه به نرم افزارهای مالی در آینده کمک میکند؟

چنین  نرم افزارهایی حسابداری و مالی که قدرت یادگیری و تصمیم گیری دارند باید یک بستر امن و غیر قابل تحریفی هم برای ذخیره سازی اطلاعات گرانقینت خود داشته باشند. بله تکنولوژی بلاکچین آینده ذخیره سازی اطلاعات مالی است بستری که با بالاترین ضریب امنیتی نسبت به ذخیره سازی و تایید اطلاعات و تراکنش های مالی عمل میکند .

۵- نرم افزارهای حسابداری در آینده صحبت خواهند کرد

چطور الکسا به کمک سیستم های مالی در آینده می آید؟

به لطف تکنولوژی هایی مانند دستیارهای صوتی الکسا (Alexa)  و یا کوگل و اپل – نرم افزارهای مالی که در اختیار داریم با قابلیتهای یادگیری و تصمیم گیری در آینده ای نه چندان دور میتواند با ما صحبت کنند، به ما مشاوره دهند و یا از ما سوال نمایند.

نرم افزارهای مالی در آینده از خودشان دفاع میکند؟

نرم افزارهای مالی در آیند میتوانند خودشان از اطلاعاتی که ذخیره کرده اند دفاع کنند به ماموران مالیاتی پاسخ دهند و یا راجع به عملکرد شرکت به سهامداران پاسخگو باشند، مدیران و کسانی که نسبت به اطلاعات شرکت ذینفع هستند میتوانند در مورد تمامی مواردی که در طی سالها اتفاق افتاده از سیستم های مالی هوشمند خود که به لطف بستر بلاکچین ، اطلاعات آنها  غیر قابل تحریف است ، سوال بپرسند  و سیستم ها بدون خستگی به تمامی سوالات آنها پاسخ میدهند.

سیستمهای مالی هوشمند در آینده فراموش نمیکنند و دروغ نمیگویند.

آینده نرم افزار های مالی

سخن پایانی در مورد آینده نرم افزار های مالی 

با پیشرفت تکنولوژی کارهایی که ما انسانها( خصوصا” حسابداران) انجام میدهیم کمتر و کمتر شده دقت کارها بالا رفته تصمیمات از ضریب اطمینان بالایی برخوردارند زیرا ماشین ها و رباتها هستند که کارها را انجام میدهند و ما فقط نظاره گر هستیم.

با ارئه نظرا ت و پیشنهادات مفید  و ارزشمند خود به ما در بالا بردن کیفیت مقالات و مطالب حوزه حسابداری و فناوری های مرتبط با این حوزه کمک نمایید.

مطالب زیر احتمالا برای شما مفید است:

کاربرد فناوری بلاک چین در حسابداری و حسابرسی

معرفی و آموزش برترین نرم افزارهای حسابداری خارجی به همراه دانلود رایگان

بهترین نرم افزار های حسابداری و مالی در سال ۹۹ (۱۳۹۹)

آموزش جامع سپیدار سیستم به همراه مثالهای کاربردی

دانلود رایگان نرم افزار چاپ چک همراهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *