صورت های مالی تلفیقی ۱۳۹۸ گروه همراه با آخرین تغییرات استانداردها

بخشنامه شماره( ۲۵۳۳/د) مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ کمیته فنی سازمان حسابرسی در خصوص صورت های مالی تلفیقی ۱۳۹۸ جدید:

با توجه به تغییرات بعمل آمده در استانداردهای حسابداری لازم الاجرا ۱۳۹۸ و در جهت بهبود افشای اطلاعات در صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدی، سازمان بورس و اوراق بهادار در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی خود و به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان، صورت های مالی تلفیقی ۱۳۹۸ گروه و شرکت برای شرکت‌های تولیدی را با همکاری کمیته فنی سازمان حسابرسی و برخی اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران بازنگری نموده و سعی شده است که صورت‌های مالی مذکور حاوی اطلاعات لازم برای کلیه ذینفعان جهت انجام ارزیابی‌های مختلف باشد.

در این خصوص، توجه استفاده‌کنندگان محترم را به نکات زیر جلب می‌نماید:

 • این صورت های مالی تلفیقی ۱۳۹۸ در برگیرنده حداقل الزامات ارائه و افشا توسط شرکت‌هاست و در صورتی‌که سازمان بورس و اوراق بهادار، الزامات بیشتری برای ارائه و افشا در صورت‌های مالی اعلام نماید، شرکت‌ها مکلف به ارائه اطلاعات مورد نیاز هستند.
 • در تهیه صورت‌های مالی نمونه، به افشای مناسب و کافی اطلاعات تحت شرایط عمومی و کلی تاکید و از پرداختن به اطلاعات مرتبط با شرایط خاص، خودداری شده است. به بیان دیگر، ملاک درج اقلام در صورت‌هاى مالى اساسی نمونه و یادداشت‌هاى توضیحى آن، غالبا عمومیت و اهمیت اقلام بوده است. از این رو، در موارد بااهمیت، اقلام باید جداگانه گزارش شود و در خصوص سایر موارد مستلزم افشا، نیز باید حسب مورد و ضرورت از استانداردهاى حسابدارى مربوط، پیروى گردد.
 • در برخی شرکت‌ها ممکن است سرفصل‌هایی وجود داشته باشد که در این مجموعه پیش‌بینی نگردیده است. در چنین شرایطی، سرفصل‌های مذکور باید حسب مورد در جای مناسب خود به این مجموعه اضافه شود.
 • استفاده از عنوان «سایر» در یادداشت‌های توضیحی نباید منجر به عدم افشای اطلاعات بااهمیت شود.

 • ارائه منصفانه شرکت را ملزم می‌کند، در مواردی که رعایت الزامات خاصی از استانداردهای حسابداری برای بهبود درک استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی از تاثیر معاملات خاص، سایر رویدادها و شرایط، بر وضعیت مالی و عملکرد مالی شرکت کافی نباشد، اطلاعات بیشتری را افشا کند.
 • زمانی که مدیریت در ارزیابی‌های خود،‌ از عدم‌اطمینان بااهمیت در ارتباط با رویدادها و شرایطی آگاه است که ممکن است نسبت به توانایی تداوم فعالیت شرکت، تردید عمده ایجاد کند،‌ شرکت باید این عدم‌اطمینان را افشا کند.
 • شرکت باید هر طبقه بااهمیت از اقلام مشابه را به طور جداگانه ارائه کند. شرکت باید اقلامی را که ماهیت یا کارکرد مشابه ندارند، به طور جداگانه ارائه کند مگر آنکه این اقلام بی‌اهمیت باشند. شرکت نباید با پنهان کردن اطلاعات بااهمیت در میان اطلاعات بی‌اهمیت یا با تجمیع اقلام بااهمیتی که ماهیت و کارکرد متفاوت دارند، از قابلیت درک صورت‌های مالی بکاهد. چرا که، ارائه اطلاعات تفصیلی کم‌اهمیت، زمینه نادیده گرفتن اطلاعات بااهمیت را فراهم می‌کند.

خلاصه مهم‌ترین تغییرات نسبت به نسخه قبلی صورت‌های مالی نمونه ابلاغ شده در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۴ به شرح زیر است:

 • ارائه صورت سود و زیان و صورت سود و زیان جامع به عنوان اولین صورت‌های مالی و قبل از صورت وضعیت مالی و حذف «گردش حساب سود (زیان) انباشته» و اضافه شدن «صورت تغییرات در حقوق مالکانه»
 • ارائه «صورت جریان‌های نقدی» در سه طبقه فعالیت‌های عملیاتی، سرمایه‌گذاری و تامین مالی
 • تغییر عنوان «ترازنامه» به «صورت وضعیت مالی» و برخی از سرفصل‌های آن و ارائه آن به صورت گزارشی و به ترتیب دارایی‌های غیرجاری، دارایی‌های جاری، حقوق مالکانه، بدهی‌های غیرجاری و بدهی‌های جاری
 • اضافه شدن افشای «مدیریت سرمایه و ریسک‌ها» و «قضاوت‌های مدیریت در فرآیند بکارگیری رویه‌های حسابداری و براوردها» در یادداشت‌های توضیحی
 • ارائه صورت وضعیت مالی به تاریخ ابتدای دوره قبل (در سه ستون)، در صورتی که شرکت (۱) یک رویه حسابداری جدید را با تسری به گذشته بکار گیرد، (۲) اقلامی از صورت‌های مالی را با تسری به گذشته تجدید ارایه نماید یا (۳) اقلامی در صورت‌های مالی را تجدید طبقه‌بندی کند و این موارد اثر بااهمیتی بر اطلاعات مندرج در صورت وضعیت مالی در ابتدای دوره قبل داشته باشد.

شما همراهان عزیز میتوانید این صورتهای مالی نمونه تلفیقی گروه همراه با آخرین تغییرات استاندارهای ۱۳۹۸ را  از باکس دانلود زیر رایگان دانلود نمایید:

۷ نظر در “ صورت های مالی تلفیقی ۱۳۹۸ گروه همراه با آخرین تغییرات استانداردها”

 1. Avatar توسط مژگان گفته است :پاسخ

  بابت تهیه و ارایه فایل اکسل صورتهای مالی جدید بسیارممنونم . کمک بزرگی کردید

 2. Avatar توسط محمدنیا گفته است :پاسخ

  عالی است

 3. Avatar توسط محمدنبی هادی گفته است :پاسخ

  سلام سایت خوبی دارید واطلاعات مفیدی را ارائه می نمائید ممنون

 4. Avatar توسط محمدی گفته است :پاسخ

  عالی

 5. h.emamzadeh توسط حسین گفته است :پاسخ

  سلام سایت خیلی خوبی بود
  لطفا فایل اکسل تلفیق رو در صورت امکان بفرستید

  1. سلام فعلا در دسترس نمیباشد.

 6. Avatar توسط حسین گفته است :پاسخ

  سلام سایت خیلی خوبی بود
  لطفا فایل اکسل تلفیق رو در صورت امکان بفرستید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *