شرایط و جزئیات جدید دریافت و ثبت نام بیمه بیکاری در سال ۹۹ (۱۳۹۹)

ثبت نام غیر حضوری بیمه بیکاری :

متقاضیان بیمه بیکاری باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و نام کاربری و رمزعبور (گذرواژه) خود را دریافت کرده و سپس به سامانه prkar.mcls.gov.ir وارد شده و مدارک خود را بارگذاری کنند.

 

مدارک لازم جهت کارگران اتمام قرارداد جهت دریافت بیمه بیکاری:

۱- اصل و کپی قرارداد یکسال آخر ۲- اصل و کپی نامه عدم نیاز ۳- شناسنامه، ۴-کارت ملی، ۵-دفترچه بیمه ۶- ۴ قطعه عکس ۷- کپی مدرک تحصیلی

مراحل دریافت بیمه بیکاری برای مشمولان نهایی که در اسفند ۹۸ (۱۳۹۸) بیکار شده اند:

مراحل دریافت بیمه بیکاری برای مشمولان نهایی

جدول نهایی حد اکثر دریافت مقرری بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۹ (۹۹) : 

سابقه پرداخت بیمه حد اکثر مدت استفاده از مقرری جمعا با احتساب دوره های قبلی
برای مجردین برای متاهلین یا متکلفین
از ۶ ماه لغایت ۲۴ ماه ۶ ماه ۱۲ ماه
از ۲۵ ماه لغایت ۱۲۰ ماه ۱۲ ماه ۱۸ ماه
از ۱۲۱ ماه لغایت ۱۸۰ ماه ۱۸ ماه ۲۶ ماه
از ۱۸۱ ماه لغایت ۲۴۰ ماه  ۲۶ ماه  ۳۶ ماه
از ۲۴۱ ماه به بالا ۳۶ ماه ۵۰ ماه

مراحل دریافت بیمه بیکاری از زمان بیکار شدن تا تشکیل پرونده و دریافت حقوق (مقرری بیکاری) در سال ۱۳۹۹

مراحل دریافت بیمه بیکاری درسال 99

 بیمه بیکاری در دوران بیماری کرونا به چه کسی تعلق میگیرد ؟

ویدئوی جزئیات دستور العمل پرداخت بیمه بیکاری در سال ۹۹ (۱۳۹۹) به علت شیوع ویروس کرونا

ویدئوی آموزش شرایط استفاده از مزایای بیمه بیکاری در سال ۹۹ (۱۳۹۹)

جزئیات دریافت بیمه بیکاری در سال ۹۹  به صورت تصویری

جزئیات دریافت بیمه بیکاری در سال 99  به صورت تصویری

 

تاریخ بروز رسانی ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

سامانه ثبت درخواست و ثبت نام بیمه بیکاری به صورت مراجعه غیر حضوری در سال ۹۹

سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری با توجه به شیوع بیکاری ویروس کرونا و ضرورت عدم مراجعه حضوری متقاضیان به اداره تعاون و کار و رفاه اجتماعی تهیه و طراحی گردیده است . ثبت بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت بند ب ماده ۶ قانون بیمه بیکاری محصوب خواهد شد . پس از ثبت درخواست مراحل از طریق همیت سامانه اعلام خواهد شد.

تاریخ بروز رسانی ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

ماده ۶ – بیمه شدگان بیکار در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را  در سال ۹۹ خواهند داشت :

بند (ب )- بیمه شده مکلف است ظرف (۳۰) روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیات حل اختلاف تا سه ماه امکان پذیر خواهد بود.

  بند (ج ) تبصره ماده ۷ قانون بیمه بیکاری

مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری قابل پرداخت است .

ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری

بیمه شده بیکار موظف است ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری فرم تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری را تکمیل و به واحد کار و امور اجتماعی محل ارائه نماید.

بیمه بیکاری چیست و به چه کسانی  تعلق می گیرد؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

بیمه بیکاری

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد. فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

در این‌باره باید گفت، بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است و صندوق تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون موقتاً بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند. در صورتی که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.

 

مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری؟
 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

موارد خواص برای دریافت بیمه بیکاری شامل چیست؟

 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند . با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان چیست؟

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری ۹۸ چیست؟

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
 • بیمه شده فوت نماید.

حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و بیمه کارگران در سال ۹۸ چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، بیمه بیکاری، مقرری ماهانه‌ای است که به مشمولان پرداخت می‌شود. مبلغ آن، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق پایه در همان سالی که کارگر از کار بیکار شده و کار خود را از دست می‌دهد، محاسبه خواهد شد. حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)،  به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

برای افراد مجرد، با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، مبلغ حداقل حقوق پایه کارگری، به یک میلیون  و ۸۰۶ هز ارتومان می رسد. این بدان معنا است که اگر شما، بخواهید بیمه اجباری را خودتان از طرف یک کارفرما در بخش خصوصی پرداخت کنید، بایستی ۵۴۰ هزارتومان بخ عنوان حق بیمه پرداخت کنید. البته اگر کارمند باشید، ۷ درصد حداقل حقوق، سهم بیمه شده و ۲۳ درصد سهم کارفرما و ۳% بیمه بیکاری است.

سالانه به چند نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مشمولان قانون تامین اجتماعی که سابقه بیمه پردازی داشته باشند، بیمه بیکاری پرداخته می‌شود و در سال ۹۸ به دلیل سیل در مناطق غربی و جنوبی کشور، میزان پرداختی بیمه بیکاری حدود ۲۵ درصد از عرف سالانه، بیشتر پرداخت می‌شود.

بیمه بیکاری

تبصره ۲ ماده ۷ قانون تامین اجتماعی چه می‌گوید؟

طبق تبصره ۲ ماده۷ قانون تامین اجتماعی و الحاقیه بیمه بیکاری مصوب سال ۱۳۶۹، بیمه شده بیکار، از تاریخ ارائه تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه، اعلام می کند و موظف است در فاصله زمان های معینی که توسط اداره کار استان محل اشتغال که پرونده بیکاری او توسط این اداره تایید شده است، حضور یافته و اثر انگشت الکترونیکی را ثبت کند.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، بر عهده کمیته ای است که در وزارت کار تشکیل می شود و شامل نماینده وزارت کار و نماینده سازمان تامین اجتماعی است.

بیمه بیکاری را اداره کار پرداخت می‌کند؟

خیر. پس از این که پرونده درخواست بیمه بیکاری شما با مدارک مستند و مستدل، به تایید هیات حل اختلاف وزارت کار رسید، برای برقراری بیمه بیکاری و تشکیل پرونده تکمیلی، به شعبه ای که سابقه بیمه شما در آنجا موجود است، ارجاع خواهید شد و شعبه سازمان تامین اجتماعی از شما درخواست می کند که در بانک رفاه کارگران، حسابی باز کرده و شماره حساب را برای پرداخت بیمه بیکاری، اعلام کنید.

در این فرصت، مبلغ ومدت زمان پرداخت بیمه بیکاری با بررسی سوابق بیمه پردازی شما، محاسبه و در فرم بیمه بیکاری شما درج و به اداره کار اعلام می شود. شما هر ماه می بایستی به اداره کار مراجعه کرده و فرم حضور و غیاب الکترونیکی را تکمیل کنید. عدم حضور شما ، سبب قطع مقرری بیمه بیکاری خواهد بود.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

 • دریافت مقرری ماهانه که هر ۲ ماه یک بار به حساب کارگر بیکار شده از سوی سازمان تامین اجتماعی واریز می شود.
 • سابقه خدماتی فرد بیکار شده، منظور می شود و به سنوات بیمه او اضافه می شود.
 • دفترچه تامین اجتماعی او هر ماه تمدید می شود.
 • ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق خدمتی محسوب خواهد شد و به آن بازنشستگی و از کار افتادگی تعلق می گیرد.

آیا به افراد تحت تکفل هم بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

داشتن افراد تحت تکفل منجر به افزایش مقرری دریافتی دوره بیکاری می شود. به ازای هر نفر تحت تکفل (همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر) تا سقف ۴ نفر و به ازای هر نفر، ۱۰ درصد حداقل دستمزد به مقرری بیمه بیکاری اضافه خواهد شد.

قابل توجه کارگرانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، کارگرانی که در زمان بیکاری، بیش از ۵۵ سال سن دارند و ۱۰ سال بیمه پردازی دارند، اگر بیکار شوند، تا زمانی که مشغول به کار نشده اند، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

مطالب زیر احتمالا” برای شما مفید است:

دانلود کتاب الکترونیکی قانون بیمه بیکاری

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد +دانلود کتاب ویرایش ۹۶

بخشنامه و محاسبه افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۹ (۱۳۹۹) و ۱۳۹۸و ۱۳۹۷

۶ نظر در “ شرایط و جزئیات جدید دریافت و ثبت نام بیمه بیکاری در سال ۹۹ (۱۳۹۹)”

 1. توسط میا گفته است :پاسخ

  سلام من مدرک تحصیلیم رو ندارم و برای ثبت نام غیرحضوری باید بارگذاری بشه تا به مرحله بعد بره؟ الان چیکار باید بکنم مهلت نامه تعدیل هم ۱۵ روز مونده همش

  1. توسط مدیریت همراهان سافت گفته است :پاسخ

   سلام
   مدارک لازم جهت کارگران اتمام قرارداد جهت دریافت بیمه بیکاری:
   ۱- اصل و کپی قرارداد یکسال آخر ۲- اصل و کپی نامه عدم نیاز ۳- شناسنامه، ۴-کارت ملی، ۵-دفترچه بیمه ۶- ۴ قطعه عکس ۷- کپی مدرک تحصیلی

 2. توسط مهدی گفته است :پاسخ

  سلام خسته نباشید.ایا سابقه بیمه برای بیمه بیکاری یک سال باید پشت سر هم باشد.اگر یک ماه به علتی وقفه افتاده باشد.بعد دوباره بیمه ریخته شده باشد .برای دریافت بیمه بیکا ری مشکل به وجود می آورد.

 3. توسط حسن گفته است :پاسخ

  سلام من دوهفته پیش کافی نت ثبت نام کردم برای بیمه بیکاری اما بعد۷ روز دوباره انصراف دادم چون بیمه رو یک ماه دیگه برام واریز کرد شرکت گفته بود من برات بیمه رد نمیکنم اما رد کردن خواستم دوباره ثبت نام کنم برا بیمه بیکاری وارد سایت میشم برا ثبت نام میزنه کد ملی تکراری هستش وارد مرحله بعدی نمیشه میگه شما قبلا انصراف دادین راهنمایی بکنید چیکار کنم که دوباره ثبت نام کنم

  1. توسط مدیریت همراهان سافت گفته است :پاسخ

   سلام
   شما در این مرحله نمیتوانید از طریق سایت ثبت نام نمایید . باید به اداره کار مربوطه مراجعه نموده و به صورت حضوری مراحل ثبت نام بیمه بیکاری را با در دست داشتن مدارک دنبال کنید.مدارک ثبت نام قبلی را نیز به همراه داشته باشید.

 4. توسط Omid270 گفته است :پاسخ

  مطالب خوبی در سایت وجود دارد ، تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *