هر آنچه که باید در مورد مدرک CPA بدانید“Certified Public Accountant”

مدرک CPA چیست؟

یکی از بالاترین مدارکی که در سطح دنیا برای حسابداران وجود دارد، مدرک CPA یا همان Certified Public Accountant می باشد. موسسه ای که این مدرک را اعطا می کند در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و حتی در کشورهای انگلیسی زبان دیگر نیز بسیار رایج است و داشتن آن بیانگر واجد شرایط بودن یک حسابدار برای انجام امور حسابداری می باشد.

Certified Public Accountant

داشتن مدرک بین المللی CPA چه مزیت های دارد:

وقتی شما قصد شرکت در آزمون CPA را می نمائید،مهارت های حسابداری مالی،گزارش دهی و حسابرسی را یاد خواهید گرفت.همچنین اگر شما کارجو هستید و بدنبال کسب یک موقعیت شغلی مناسب هستید وجود این گواهینامه در رزومه شما می تواند شما را در اولویت استخدام قرار دهد و اگر قصد مهاجرت به کشورهای درجه یک و یا همان توسعه یافته را دارید حتما می بایستی این مجوز را کسب کرده باشید.

چه کسانی میتوانند در دوره CPA  شرکت کنند:

تقریبا تمامی افراد میتوانند در آزمون CPA شرکت نمایند.ولی اگر شما مدرک کارشناسی حسابداری دارید می توانیدبصورت مستقیم، درخواست خود را برای برنامه ریزی و یادگیری حرفه ای  و  کسب این گواهینامه ارسال نمایید. و اگر رشته شما مرتبط به حوزه حسابداری و مالی نیست و شما قصد دارید تا این گواهینامه را کسب نماید،می توانید پیش نیازهای آن را سپری نموده تا اطلاعات مالی شما افزایش یابد به نحوی که بتوانید آزمون CPA را با موفقیت سپری نمائید.

مدرک CPA در کشور کانادا و آمریکا:

در کشور کانادا،افرادی که مدرک کارشناسی مرتبط با حسابداری نداشته باشند و این گواهینامه را اخذ کننند می توانند در صورت داشتن حداقل ۸ سال سابقه کاری مرتبط با حسابداری،به مشاغل حسابداری ،حسابرسی یا گزارش گری مالی مشغول گردند.

در بعضی از ایالت های آمریکا مانند تگزاس، شما حتی بدون داشتن این مدرک نمی توانید از عنوان حسابدار، ممیز و یا حسابرس برای خود استفاده کنید. در بعضی دیگر مانند کالیفرنیا، کسانی که مدرک ندارند می توانند از عنوان حسابدار استفاده کنند به شرط آنکه زیر نظر سازمان CPA فعالیت کنند.

الزامات دریافت این مدرک در ایالت های مختلف آمریکا، متفاوت است ولی با این وجود حداقل این الزامات عبارتند از:

  • گذراندن امتحان CPA
  • گذراندن ۱۵۰ واحد دانشگاهی علاوه بر ۴ سال کارشناسی، یا دریافت مدرک فوق لیسانس
  • یک سال سابقه کار مرتبط
  • تاییدیه از یک نفری که قبلا مدرک CPA را دریافت کرده

چگونه میتوان در آزمون CPA شرکت نمود:

در ایران این آزمون، توسط جامعه حسابداران رسمی ایران برگزار می گردد و تقریبا همه ساله این آزمون در سه ماهه چهارم سال برگزار می گردد.برای شرکت در آزمون عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران و شرایط آن می توانید به لینک قوانین و مقررات جامعه حسابداران رسمی ایران مراجعه و آنها را مطالعه نمایید .

هر کشوری آزمون CPA مربوط به کشور خود را برگزار می نمایدمثلا جامعه حسابداران رسمی آمریکا به آدرس aicpa.org مسئولیت برگزاری آزمون CPA در کشور آمریکا را بر عهده دارد.

چه منابعی برای شرکت در امتحان CPA مورد نیاز است:

این امتحان دارای ۴ قسمت مجزا می باشد که هر کدام ۴ ساعت زمان به خود اختصاص می دهد که در مجموع امتحان ۱۶ ساعت است، شما می توانید هر امتحان را در روزهای مجزا بدهید. سرفصل های این امتحان عبارتند از:

  1. حسابرسی: این قسمت مواردی نظیر دانش برنامه ریزی، کنترل داخلی، جمع آوری و مستندسازی اطلاعات، ارزیابی اطلاعات و آماده سازی ارتباطات را پوشش می دهد.
  2. محیط کسب و کار و مفاهیم: این قسمت دانش ساختار کسب و کار، مفاهیم اقتصادی، مدیریت مالی، فناوری اطلاعات، برنامه ریزی و اندازه گیری را پوشش می دهد.
  3. حسابداری و گزارشگری مالی: این قسمت دانش و استانداردهای صورت های مالی، انواع معاملات و وقایع مالی، حسابداری و گزارش گیری برای سازمان های دولتی و غیردولتی را پوشش می دهد.
  4. قوانین و مقررات: این قسمت دانش اصول اخلاقی و مسئولیت حرفه ای، قوانین کسب و کار، رویه مالیاتی فدرال و مسائل حسابداری را پوشش می دهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *