آموزش راهکاران -جلسه نوزدهم صدور سند اختتامیه پایان دوره

صدور سند اختتامیه پایان دوره

مقدمه

برای اینکه مانده حساب های دائم را در یک دوره مالی ببندید تا بتوانید به دوره مالی بعد منتقل کنید، لازم است صدور سند اختتامیه پایان دوره را انجام دهید.

۱ از مسیر مالی => دفتر کل => عملیات پایان سال گزینه “صدور سند اختتامیه” را انتخاب نمایید. به این ترتیب فرم زیر را مشاهده خواهید کرد:

راهکاران- سند اختتامیه

تاریخ سند

۲ در این فرم، “تاریخ سند اختتامیه” را مشخص می کنید. در صورت تمایل می توانید شماره فرعی را نیز وارد نمایید.

سند اختتامیه معمولا به تاریخ آخرین روز دوره مالی جاری صادر می شود.
در صورتی که در دوره مالی ای که می خواهید برایش سند اختتامیه صادر کنید (همان دوره مالی جاری) سند غیر قطعی وجود داشته باشد، سیستم اجازه ادامه عملیات را به شما نخواهد داد.

صدور سند اختتامیه

۳ پس از تعیین” تاریخ سند اختتامیه”، دکمه “صدور سند اختتامیه”  را انتخاب نمایید تا سند اختتامیه صادر گردد.

مشخص نمودن تعدیل ماهیت

در صورتی که در پیکربندی مالی مشخص کرده باشید که” صدور سند تعدیل ماهیت اجباری است”، سیستم کنترل می کند که آیا حسابی وجود دارد که مانده آن خلاف ماهیت است. در صورتی که چنین حسابی وجود داشته باشد، پیغام خطایی مبنی بر وجود حساب های خلاف ماهیت دریافت می کنید و باید عملیات صدور سند اختتامیه را متوقف کرده و از طریق امکان صدور سند تعدیل ماهیت، سند تعدیل ماهیت صادر کنید. در صورت اجباری نبودن صدور سند تعدیل ماهیت، در شرایط وجود حساب خلاف ماهیت، سیستم صرفا پیغامی مبنی بر وجود حساب هایی با مانده خلاف ماهیت می دهد و در صورتی که تمایلی به صدور سند تعدیل ماهیت نداشته باشید می توانید عملیات صدور سند اختتامیه را ادامه دهید.

در صورتی که حساب موقتی در دوره مالی جاری هنوز دارای مانده باشد (سند بستن حساب ها صادر نشده باشد)، نمی توانید سند را صادر نمایید.
در صورتی که حساب های ارزی موجود باشند که مانده ارزی آن مقدار داشته باشد و مانده ریالی آن مقدار نداشته باشد، سیستم امکان ادامه عملیات را نمی دهد.
در صورتی که حساب معین با ویژگی تعدادی وجود داشته باشد و در سند حسابداری مربوط به آن فیلد تعداد پر شده باشد، مانده تعدادی نیز در سند اختتامیه محاسبه خواهد شد.

سند اختتامیه همواره با وضعیت “قطعی شده” صادر می شود.

سند اختتامیه، جزء اسناد اتوماتیک سیستمی بوده و غیر قابل ویرایش است.
در صورتی که صدور اسناد پایان سال در سطح شعب باشد، یک سند اختتامیه با شعبه “دفترمرکزی” در سیستم ثبت می شود و در صورتی که صدور اسناد پایان به تفکیک شعب باشد، سند اختتامیه به تفکیک شعب موجود صادر می شود.
احتمالا” مطالب زیر برای شما مفید باشد:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *