TOGAF چیست؟

‏TOGAF یک چارچوب معماری سازمانی است که به تعریف اهداف تجاری کمک می کند و با اهداف معماری در کنار توسعه نرم افزار سازمانی سازگاری دارد.

این چارچوب معماری Open Group یک روش معماری سازمانی است که چارچوب سطح بالایی را جهت توسعه نرم افزار سازمانی ارائه می دهد.
‏TOGAF به توسعه سازماندهی فرآیند با استفاده از رویکرد سیستماتیک به منظور کاهش خطا، حفظ زمان بندی، صرفه جویی در بودجه و هماهنگ کردن فناوری اطلاعات با واحدهای تجاری به منظور ایجاد نتایج مطلوب، کمک می کند.

TOGAF ، Open Group را در سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۶ توسعه داد ، ۸۰ درصد از ۵۰ شرکت جهانی و ۶۰ درصد از ۵۰۰ شرکت Fortune از این چارچوب استفاده کرده اند. TOGAF برای سازمان ها به منظور استفاده داخلی رایگان است ، اما نه برای اهداف تجاری. با این حال، کسب و کار ها می توانند ابزار، نرم افزار و یا برنامه های آموزشی تایید شده توسط Open Group را داشته باشند. در حال حاضر ۸ ابزار TOGAF تایید شده و ۷۱ دوره معتبر ارائه شده از ۷۰ سازمان وجود دارد.

نمای کلی TOGAF

همانند دیگر چارچوب های مدیریت فناوری، TOGAF به کسب و کارها کمک می کند تا اهداف IT را با اهداف کلی کسب و کار هماهنگ کنند، در حالی که به سازماندهی بخش های مختلف فناوری اطلاعات نیز کمک می کند. TOGAF به شرکت ها کمک می کند قبل از آغاز پروژه، الزامات را تعریف و سازماندهی کنند و این روند را به سرعت با چند اشتباه کوچک ادامه دهند.

 مزایای TOGAF در کسب و کار

‏TOGAF به سازمانها کمک می کند تا با تمرکز بر مدیریت و رسیدن به اهداف تجاری ، فناوری های نرم افزاری را به شیوه ای سازمان یافته پیاده سازی کند. توسعه نرم افزار متکی بر همکاری بین ادارات متعدد و واحد های تجاری در داخل و خارج از فناوری اطلاعات است و TOGAF به حل مسائل مربوط به مشارکت کلیدی در همان زمینه کمک می کند.

 تکامل TOGAF

‏TOGAF بر پایه TAFIM (چارچوب معماری فنی مدیریت اطلاعات)، یک چارچوب مدیریت فناوری اطلاعات است که توسط وزارت دفاع ایالات متحده در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافته است. این مدل به عنوان یک مدل مرجع برای معماری سازمانی جهت ارائه در زیرساخت های فنی خود وزارت دفاع، از جمله چگونگی ساخت، نگهداری و تنظیم برای سازگاری با الزامات خاص عرضه شده است. از سال ۱۹۹۹، وزارت دفاع از TAFIM استفاده نکرده است و از تمام مستندات فرایند نیز حذف شده است. روش توسعه معماری (ADM) در قلب TOGAF قرار دارد.
‏ADM به کسب و کارها کمک می کند تا یک فرآیند را در اطراف چرخه عمر معماری سازمانی ایجاد کنند. ADM به فرآیندهای کسب و کار کمک می کند که شامل چندین نقطۀ بازرسی و پایبند به الزامات باشند، به طوری که فرآیند را می توان با حداقل اشتباه تکرار کرد.

 ستون TOGAF

چهار حوزه معماری در TOGAF 9.1 وجود دارد که تخصص آنها بر روی کسب و کار است :
?معماری کسب و کار: شامل اطلاعاتی در مورد استراتژی کسب و کار، حاکمیت، سازماندهی و نحوه انطباق هر فرآیند موجود در سازمان است.
?معماری نرم افزار: طرحی برای ساختار و استقرار سیستم های کاربردی و مطابق با اهداف کسب و کار، دیگر چارچوب های سازمانی و تمامی فرآیندهای اصلی کسب و کار.
?معماری داده ها: تعریف ذخیره سازی، مدیریت و نگهداری داده های سازمان، از جمله مدل های داده های منطقی و فیزیکی.
?معماری فنی: که معماری فن آوری نیز نامیده می شود. تمام سخت افزارهای ضروری، نرم افزار ها و زیرساخت های فناوری اطلاعات شامل توسعه و استقرار برنامه های کاربردی تجاری را توصیف می کند.

 گواهینامه و آموزش TOGAF

گواهینامه TOGAF 9 توسط Open Group در هر دو سطح فردی و سازمانی ارائه می شود. صدور این گواهینامه دو سال طول می کشد و شما می توانید انتخاب کنید که یا امتحان TOGAF را بگذرانید و یا در یک دوره آموزشی معتبر شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *