پنج نکته مهم درباره ERP (مدیریت منابع سازمان)

در عصر دیجیتال، شرکت ها باید از اینکه تمامی بخش های کسب و کار می توانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و برنامه های استراتژیک را از داده های خود بسازند، اطمینان حاصل کنند. این جایی است که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) نقش مهمی را ایفا می کند.

در ادامه پنج نکته مهم درباره ERP، چگونگی انطباق پذیری آن و نحوه استفاده از فناوری های جدید جهت تسهیل انتقال به یک راهکار جدید ERP را بیان می کنیم.

رشد بسیار زیاد در خصوص بازار ERP

بازار جهانی ERP در حال حاضر ارزشی بیش از ۲۵٫۴ بیلیون دلار دارد که این رقم سالانه در حال افزایش است. نوآوری های جدید در حوزه فناوری اطلاعات منجر به افزایش تقاضا برای نرم افزاری متناسب با نیاز شرکت های استفاده کننده شده است.

این رشد بخشی از گسترش وسیع بازار جهانی نرم افزارهای سازمانی می باشد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۵۰۰ بیلیون دلار برسد. در داخل بازار نرم افزارهای سازمانی، دو بخش وجود دارد که بیش از قسمت های دیگر توسعه می یابند: مدیریت ارتباط با مشتری و ERP.

عمومیت استفاده از ERP

با استفاده ی بسیاری از شرکت ها از ERP، این نرم افزار به محبوبیت بسیاری دست یافته است. در تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ توسط Panorama Consulting، مشخص شد که ۸۱ درصد از ارگان ها نرم افزار ERP را پیاده سازی کرده اند و یا در حال انجام آن هستند. ۱۴ درصد نیز به دنبال یافتن نرم افزار ERP متناسب با نیازهای سازمانشان می باشند.

کاملا مبتنی بر ابر

در خصوص ERP مانند بسیاری دیگر از حوزه های IT، روند پیشروی به سوی استفاده از ابر می باشد. چابکی سیستم های مبتنی بر ابر به شرکت ها اجازه می دهد تا هماهنگ با نیازهای مشتریان خود حرکت کنند و این تطبیق باعث رشد و جذابیت کسب و کار می شود. اریک کیمبرلینگ، مشاور Panorama، بیان می کند که بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، سهم ERP ابر در بازار از ۱۱ درصد به ۲۷ درصد رسیده است. این افزایش در سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت، زیرا شرکت های بیشتری در توسعه نرم افزار ERP مبتنی بر ابر سرمایه گذاری می کنند.

صرفه جویی در هزینه ها

از طریق ایجاد پویایی با هماهنگی ERP مبتنی بر ابر، می توان هزینه ها را به میزان چشمگیری کاهش داد. در تحقیقات انجام شده توسط تحلیلگر بازار IDC، از شرکت های مختلف در خصوص پنج دلیل مهم خود برای انتقال به ابر ERP پرسیده شد و ۴۰ درصد از آنها گفتند که کاهش کل مبلغ بودجه بخش فناوری اطلاعات عامل اصلی این امر بوده است.

نقش کلیدی امنیت

تحقیقات IDC نشان داده است که تقریبا نیمی از کسب و کارهایی که در حال انتقال سیستم خود به یک سیستم مبتنی بر ابر هستند، عامل امنیت را بزرگترین نگرانی خود می دانند.

با توجه به رشد ERP، تعداد زیادی از شرکت ها در حال حاضر ERP را در سازمان خود پیاده سازی کرده اند و بقیه شرکت ها نیز در حال بررسی گزینه های پیش رو هستند. در آینده بسیار نزدیک دیگر تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از ERP نیست، بلکه موضوع صرفا چگونگی انجام این کار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *