خانه / آموزش / آموزش راهکاران -جلسه ششم حسابهای تفصیلی

آموزش راهکاران -جلسه ششم حسابهای تفصیلی

تعریف نوع تفصیلی

مقدمه

انواع تفصیلی ابزاری است برای دسته بندی حساب های تفصیلی مورد استفاده. بر اساس این دسته بندی در بخش های متفاوت سیستم قواعدی تنظیم شده است. از جمله این قواعد را می توان در بخش ساختار حساب ها، صدور سند حسابداری و یا گزارشات متعدد سیستم مشاهده نمود. به کمک انواع تفصیلی می توان در قالب های ساختار یافته ای از حساب های تفصیلی استفاده نمود.

گام های کاربری و ورود اطلاعات

۱٫ برای معرفی نوع تفصیلی، از مسیر مدیریت مالی => دفتر کل => حساب ها، گزینه “تعریف نوع تفصیلی” را انتخاب کرده و فیلد اجباری “عنوان” و در صورت تمایل فیلدهای اختیاری :”عنوان به زبان دوم”، “اولین کد پیش فرض” و “توضیحات” را تکمیل نمایید.

۲٫ با استفاده از نوار ابزار بالای فرم گزینه “ذخیره” را انتخاب نمایید.

عنوان انواع تفصیلی باید یکتا باشد.
همواره انواع تفصیلی پیش فرضی وجود دارند که از پیش در سیستم وجود دارند. از انواع پیش فرضی که همواره می توانید در سیستم مشاهده کنید می توان به انواع “شخص” و “شرکت” اشاره نمود. سایر انواع پیش فرض نیز بر اساس سایر سیستم های موجود به صورت پیش فرض در سیستم ایجاد خواهند شد.
انواع تفصیلی پیش فرض قابل حذف کردن و یا ویرایش نیستند.

تعریف حساب تفصیلی

مقدمه

حساب های تفصیلی با هدف ارائه اطلاعاتی جزئی تر از سطح حساب های گروه و کل و معین ایجاد شده اند. به این ترتیب که می توانید به ازای هر حساب معین حداکثر تا ۶ سطح ریز تر شوید. این سطوح را سطوح تفصیلی می نامیم و اطلاعات این سطوح بر اساس حساب های تفصیلی تعین می شود.

گام های کاربری و ورود اطلاعات

۱٫ برای معرفی حساب تفصیلی، از مسیر مدیریت مالی => دفتر کل => حساب ها، گزینه “تعریف حساب تفصیلی” را انتخاب کرده و فیلد های اجباری “نوع تفصیلی”، “عنوان”، “کد” و در صورت تمایل فیلدهای اختیاری “ارز پیش فرض”، “عنوان به زبان دوم” و “توضیحات” را تکمیل نمایید.

مقدار فیلد نوع تفصیلی را باید از بین انواع تفصیلی موجود انتخاب نمایید.

هنگام تعریف حساب تفصیلی بر اساس نوع تفصیلی انتخاب شده در فیلد “نوع تفصیلی” دو نوع رفتار به شرح زیر وجود خواهد داشت:

۱٫۱٫ نوع تفصیلی انتخاب شده، از انواع پیش فرض سیستم است:

برای تعیین مقدار فیلد “عنوان” باید از بین اقلام موجود در سیستم، یک قلم را انتخاب نمایید. عنوان قلم انتخاب شده به عنوان حساب تفصیلی مورد نظرتان درج خواهد شد.

برای مثال فرض کنید نوع تفصیلی را “شخص” انتخاب نموده اید. در این صورت فیلد “عنوان” مطابق شکل زیر نمایش داده می شود و این امکان را خواهید داشت که از بین اشخاص پیشتر تعریف شده در سیستم، یک شخص را به دلخواه انتخاب نمایید.

در واقع در این مرحله یک حساب تفصیلی به قلم مورد نظر تخصیص داده اید.

به هر قلم تنها می توانید یک حساب تفصیلی تخصیص دهید.

۱٫۲٫ نوع تفصیلی انتخاب شده، از انواع تعریف شده توسط کاربر است:

مقدار فیلد “عنوان” و “عنوان به زبان دوم” را برابر با مقدار مورد نظرتان را وارد کنید. همچنین مقدار “فعال” را در صورت نیاز تغییر دهید.

کد و عنوان حساب تفصیلی تعریف شده باید یکتا باشد
مقدار فیلد” ارز” را باید از بین ارزهای پیشتر تعریف شده در سیستم انتخاب نمایید.
در صورتی که برای یک حساب تفصیلی ارز پیش فرض انتخاب کرده باشید، در صورتی که در سند حسابداری، این حساب تفصیلی را در آخرین سطح تفصیلی یکی از رکورد ها انتخاب کنید مقدار فیلد ارز آن رکورد پیش فرض برابر با مقدار ارز پیش فرض این حساب تفصیلی خواهد بود. البته در صورتی چنین نتیجه ای را مشاهده خواهید کرد که معین استفاده شده در حسابداری نیز از ویژگی ارزی داشته باشد.

قواعد اصلی و کارکردهای جانبی

در صورتی که هنگام تعریف نوع تفصیلی برای فیلد “اولین کد پیش فرض” وارد شده باشد، مقدار فیلد کد به صورت پیش فرض” با استفاده از مقدار اولین کد پیش فرض ورود اطلاعات می شود و می توانید در صورت نیاز مقدار آن را تغییر دهید.

نگاشت حساب

مقدمه

نگاشت حساب ها از دفتر کل اصلی به دفتر کل فرعی یک راهکار جهت برقراری ارتباط بین دو اطلاعات ثبت شده در دو استاندارد است. به این صورت با تعیین حساب های متناظر برای حساب های دفتر کل فرعی، پیش زمینه صدور اسناد حسابداری مناسب از دفتر کل اصلی به حساب های مرتبط در دفتر کل فرعی فراهم می شود.

گام های کاربری و ورود اطلاعات

از مسیر مالی => دفتر کل => حساب ها، گزینه “نگاشت حساب ” را انتخاب نمایید. فرمی مشابه زیر نمایش داده می شود :

  • در صورتی که بخواهید در سطح حساب معین نگاشت کنید، در صفحه اول حساب های معین دفتر کل اصلی را به حساب معین دفتر کل فرعی نگاشت کرده و برای ذخیره کردن نگاشت گزینه  را انتخاب نمایید .
توجه داشته باشید در صورتی که تعداد سطح حساب معین دفتر کل اصلی با دفتر کل فرعی یکی باشد و انواع تفصیلی حساب معین دفتر کل فرعی شامل انواع تفصیلی دفتر کل اصلی باشد وارد کردن مقدار برای حساب های تفصیلی مرتبط با معین دفتر کل فرعی الزامی نمی باشد.
  • در صورتی که بخواهید در سطح تفصیلی حساب ها را نگاشت نمایید، ابتدا معین مورد نظر در دفتر کل اصلی را انتخاب کرده و سپس گزینه “:تفصیلی سطح۴” را انتخاب نمایید. در این صورت فرمی مشابه زیر نمایش داده می شود :

در این قسمت با استفاده از دکمه  حساب تفصیلی های موردنظرتان را انتخاب کرده و به حساب های معین مورد نظر از دفتر کل فرعی نگاشت نمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید در سطوح ریزتر حساب را نگاشت نمایید می توانید با وارد کردن تفصیلی در سطح مورد نظر و انتخاب تفصیلی سطح بعدی، ریزتر شوید.

امکان انتخاب حساب های تفصیلی تکراری در یک سطح وجود ندارد.

قواعد اصلی و کارکردهای جانبی

با استفاده از گزینه “انتخاب دسته ای” در ریز سطوح تفصیلی می توانید به صورت گروهی یک یا چند حساب تفصیلی را انتخاب کرده و به حساب معین موردنظرتان در دفتر کل فرعی نگاشت نمایید.

باکس شناور "همچنین ببنید"

خرید و فروش وانبار سپیدار

آموزش تخصصی سیستم خرید،فروش و انبار سپیدار سیستم

آموزش تخصصی سیستم خرید،فروش و انبار سپیدار سیستم به همراه مثالهای کاربردی حسابداری خرید و فروش و اجرای آن در نرم افزار جهت دانلود رایگان اماده نموده است

یک نظر

  1. بسیا بسیار عالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *