فرایند و متدولوژی پیادسازی سیستمهای ERP

Datix-ERP-Implementation-Methodology

تعریف کلی

مدیران پروژه فرآیندمحور نیازمند تعیین یک متدولوژی موثر و مناسب برای اجرا می باشند. متاسفانه در اکثر پروژه های ناموفق فقدان متدولوژی مشهود می باشد. در اجرای پروژه های مدیریت فرآیند اقدامات زیادی انجام می شود که عدم هم سویی و انجام ایزوله آن ها نمی تواند سرانجام مطلوب را محقق نماید. متدولوژی های مدیریت فرآیند مجموعه ای منسجم و هماهنگ از تکنیک های اجرایی و خطوط راهنما برای کاهش مشکلات احتمالی و انسجام بخشی به فعالیت های مورد نیاز در اجرا می باشد. برای اجرای پروژه مدیریت فرآیندی، متدولوژی واحدی وجود ندارد و شرکت های مختلف از متدولوژی های خاص خود استفاده می کنند که عمدتاً برگرفته از متدولوژی های عمومی اجرای این پروژه هاست. در بعضی از سازمان ها با ترکیب استانداردهای مدیریت پروژه و متدولوژی های توسعه نرم افزار توانسته اند متدولوژی هایی را تولید نمایند که به صورت کارآمد بخشی از مشکلات احتمالی را مرتفع نماید. در یک تقسیم بندی کلی این متدولوژی ها که بعضا بسیار رایج و معتبر نیز می¬باشند به دو بخش کلی تفکیک می شود.

متدولوژی های آبشاری: (Waterfall)

مدل آبشاری یک مدل ترتیبی توسعه و تولید نرم‌افزار است و درآن مراحل تولید به شکل یک جریان مداوم متمایل به سمت پأیین است (همانند یک آبشار) که شامل فازهای تحلیل خواسته‌ها، طراحی، پیاده‌سازی، تست کردن، یکپارچه سازی، و ارائه محصول به کاربران نهایی می‌شود. این روش در کل محدوده پروژه تعریف شده و گام ها اصلی به ترتیب اولویت و تقدم آن به اجرا گذاشته می شود. ریشه ی اصطلاح آبشاری از مقاله‌ای گرفته شده است که توسط Winston Royce  در سال ۱۹۷۰ نوشته شده است. مدیریت و مراحل تکمیل پروژه در این متدولوژ‌ی به سادگی قابل پیاده‌سازی است. زیرا در مرحله اول که مرحله بررسی نیازمندیهای پروژه می باشد، مشتری و تیم برنامه نویسی طی چند جلسه به بررسی نیازمندیها و خواسته‌های پروژه می پردازند. سپس در مرحله ی طراحی افراد طرح کلی پروژه را می ریزند و جزییات پیاده‌سازی مشخص می شود. سپس پیاده سازی توسط برنامه نویسان انجام می پذیرد. کد نویسی می تواند به صورت کامل یا با بهره گیری از معماری ها و تکنولوژی های نوین مهندسی نرم افزار صورت پذیرد. پس از آن در صورت لزوم یکپارچه سازی ابزار با دیگر سیستم های موجود انجام می پذیرد که یکی از مشکلترین و چالش برانگیزترین مراحل می باشد. گستردگی ابزارهای اطلاعاتی نیاز به یکپارچه سازی بیشتری را ایجاد می نماید. این رویکرد علیرغم جهت گیری کامل نسبت به کلیه ریسک های پروژه گاها به دلیل بروز نیازهای جدید دستخوش تغییراتی شده و در میزان منابع مورد نیاز و زمان برآوردی تغییراتی ایجاد می شود. از مزیت های متدولوژی آبشاریمی توان به درک ساده، تولید مستندات کافی، کنترل دقیق مراحل انجام کار و تخصیص دقیق به مهارت های مشخص اشاره نمود. اما متاسفانه این روش بسیار زمان بر بوده و نتایج مستند شده هر مرحله به صورت کامل به تیم بعدی منتقل نمی شود و بازخورد کاربران با طی پروسه ای طولانی به تغییر می انجامد. از متدولوژی های معتبر در این زمینه می توان از روش Bain، Anderson، Mckinsey و … نام برد.

hamrahan soft logo

 

متدولوژی چابک(Agile) :

در تقابل با متدولوژی های Waterfall که کلیه اجزا بایستی گام به گام در کل محدوده پروژه اجرا گردد متدولوژی چابک در صدد تعریف محدوده های کوچک تر و اجرای کلیه مراحل به صورت چابک و سریع می باشد. با کاهش ریسک شکست نقاط اتصال در متدولوژی این روش بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این روش بر رشد پروژه از طریق تکرار مراحل مورد نیاز برای هر فرآیند و توسعه حلزونی هر فرآیند بر اساس تکامل زمانی استوار می باشد. در این روش تمرکز بر اجرای مراحل لازم برای تحویل شدنی های مورد نیاز بر اساس الزامات مشتریان با رعایت اصل تناسب خروجی ها می باشد. به زبان دیگر متدولوژی های چابک سیلی نقد را به حلوای نسیه ارجح می داند. امروزه بسیاری از متدولوژی های آبشاری و سنتی راه حل هایی را با حفظ اصول برای بکارگیری چابک ارائه داده اند.

hamrahan soft logo

متدولوژی  ASAP :

این روش یک متدولوژی موفقیت آمیز، تکرار پذیر و منعطف است که برای پیاده سازی راه حل های نرم افزاری شرکت SAP در بین شرکت ها و صنایع مختلف به کار می رود. این روش حاصل تجربیات و کار مداوم متخصصان این شرکت در پیاده سازی راه حل های نرم افزاری در شرکت های بزرگ و کوچک در صنعت و خدمات می باشد. مزایای این متدولوژی پیاده سازی، کاهش زمان، هزینه و ریسک پروژه برای تیم پیاده سازی و شفاف سازی مسیر رسیدن به هدف نهایی، مدیریت دانش کسب شده در خلال اجرای پروژه و دستیابی به منافع بیشتر در جریان مستند سازی می باشد. آخرین نسخه این متدولوژی که در سال ۲۰۱۲ ارائه گردید از اصول روشها Agile در طراحی سیستمها پیروی می کند و بر پایه استانداردهای  ارائه شده توسط PMI مانند PMBOK جهت مدیریت پروژه های IT بهره گرفته و از ۵ فاز و ۷ گروه کاری (Streamline) تشکیل شده است.

 

hamrahan soft logo

متدولوژی Sure Step :

این متدولوژی توسط شرکت Microsoft ارائه شده است. این روش با صرف هزینه زیاد تهیه گردیده و از متدولوژی هایی است که احتمالا در آینده نزدیک بخش بزرگی از پروژه های نرم افزاری در سطح جهان را پوشش می دهد. سادگی در اجرا، کاهش مستندات و کنترل بیشتر مراحل استقرار را می توان از مزایای آن دانست. این متدلوژی یک متدولوژی آبشاری است که از یک پیش فاز (عارضه یابی) و پنج فاز (تحلیل، طراحی، ساخت و توسعه، پیاده سازی و اجرا) یا مرحله تشکیل شده است. این متدلوژی تلفیقی از مدیریت پروژه و بهترین شیوه سنجش عملیات واقعی را جهت در بکارگیری و افزایش  کارایی عملکرد در اختیار کاربران قرار می دهد. این ابزار توانایی پیاده سازی، تغییر تنظیمات و پیکربندی و نیز ارتقا و بروزرسانی راهکارهای مایکروسافت داینامیک را فراهم می سازد. این متدولوژی تنها در اختیار شرکا تجاری شرکت مایکروسافت بوده و عرضه عمومی نشده است. در این متدولوژی همچنین پنج گونه پروژه تفکیک شده اند، و برای هر گونه فعالیت‌های متفاوتی پیشنهاد شده است.  این پنج گونه عبارت‌اند ازStandard، Rapid، Agile، Enterprise، Upgrade.

hamrahan soft logo

متدولوژی Oracle Unified Method: 

از مهمترین متدولوژی های توسعه و استقرار پروژه های نرم افزاری بوده و جامعیت آن به نفوذ و تسری آن در پروژه ها مشابه یاری رسانده است. این متدولوژی توسط شرکت اوراکل ارائه شده است که از فاز تدوین استراتژی، مدیریت پروژه و اجرا بصورت کامل و یکپارچه پشتیبانی می کند. در روش مدیریت پروژه از manage focus area که نسخه جدید PJM می باشد استفاده میگردد. یکی از نقاط قوت متدولوژی OUM ارائه نسخه های خاص برای سفارشی سازی و توسعه راهکارهای خاص اوراکل است. این بدین معناست که شرکت اوراکل علاوه بر ارائه متدولوژی استاندارد برای بومی سازی و پیاده سازی سیستمها از جمله ماژولهای ERP، به عنوان مثال برای توسعه پرتال و سایت مبتنی بر ابزارهای Webcenter خود نیز متدولوژی کاملی که از OUM اقتباس شده است را ارائه نموده است. این متدولوژی شامل فازها، فعالیتها، رهنمودها، راهنماها و قالب خروجیها می باشد و روش انجام کار در آن بصورت دقیق ارائه گردیده است. شایان ذکر است که این متدولوژی قابل دسترسی برای عموم نبوده و تنها شرکا تجاری شرکت اوراکل امکان استفاده از آن را دارند.

 

hamrahan soft logo

منابع:

www.sap.com

www.oracle.com

dynamics.microsoft.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *