معرفی مدرک بین المللی ACCA

acca

معرفی دوره Acca

ACCA بزرگترین انجمن بین المللی حسابداری است که با حدود ۲۶۰۰۰۰ دانشجو و ۱۱۰۰۰۰ عضو در ۱۷۰ کشور جهان مشغول فعالیت می باشد . در ۱۰۰ سال فعالیتش ، این انجمن اعتبار قابل توجهی نزد کارفرمایان ، دولتها و سازمانهای معتبر کسب کرده است . با ACCA شما می توانید به موارد زیر دست یابید :
۱-مدرکی که مرتبط با حسابداری و امور مالی هستند
۲-موقعیت و شانس دستیابی به اهداف شغلی بدون توجه به پیشینه کاری
۳-روشی منعطف برای مطالعه و آموزش که شما را قادر می سازد به مدارک مورد نظرتان در محدوده زمانی دلخواه برسید
۴-مدارک حسابداری بین المللی مرتبط نیازهای ملی و بین المللی
۵-مدارکی که اعتبار و اهمیت ویژه ای نزد سازمانهای معتبر دارند
۶-روشی جدید در آموزش و ارزیابی حسابداری که توسط جدیدترین تکنولوژی حمایت می شود.

چرا ACCA؟

شبکه جهانی بی رقیب
یک انجمن بین المللی با بیش از ۱۸۸ هزار عضو و ۴۸۰ هزار دانش پذیر در ۱۸۰ کشور جهان می باشد.
دارای بیش از ۹۲ دفتر و نمایندگی رسمی در جهان بوده که خدمات محلی در آنها ارائه می دهد.
مدرک ACCA بر پایه استانداردهای بین المللی حسابداری استوار است.
سازگاری مدرک ACCA متناسب با استاندارها و قوانین مالیاتی بومی.
مدرک ACCA با مدارک دانشگاهی قابل ارزیابی می باشد.
محترم شمرده شدن توسط کارفرمایان
بیش از یکصد سال شهرت برای کیفیت و برتری
بیش از ۷۷۱۰ کارفرمای تایید شده در جهان
این مدرک توسط کارفرمایان توسعه داده شده تا مهارت و دانش لازم را برای آمادگی شما در محیط کار فراهم سازد.
داشتن توجه ویژه به اصول اخلاقی در زمینه حسابداری
کیفیت تضمین شده مدارک به معنی اطمینان کارفرما از عملکرد فنی دارنده آن می باشد.

قابلیت انعطاف ACCA

ACCA دوره ای بسیار منعطف است که برای هر فرد در هر نقطه از جهان قابل دسترس می باشد . شما می توانید با توجه به مقتضیات زمانی خود سرعت شرکت در امتحانات خود را تنظیم کنید و ۱۰ سال فرصت خواهید داشت تا دوره را به پایان برسانید . معمولاٌ این دوره بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد .
تمامی امتحانات ACCA بر اساس استانداردهای بین المللی حسابداری و حسابرسی طراحی می شوند . در برخی کشورها ( انگلستان ، هنگ کنگ ، مالزی و سنگاپور )‌ امتحانات بر اساس قوانین حقوقی و مالیاتی آن کشورها تدوین گشته اند که شرکت کنندگان قادر به انتخاب امتحان مورد نظر بر اساس استاندارد مورد نظر خود خواهند بود .
به علاوه ، ACCA خدمات خود را با استفاده از جدیدترین فن آوری ارائه می نماید . سرویس Online ، اطلاعات لازم از مرحله ثبت نام تا کسب مدرک و نهایتاٌ حمایت شغلی آتی را در اختیار علاقمندان قرار می دهد .
علاقمندان می توانند از خدمات آموزشی ۴۰۰ مرکز آموزشی مورد تأیید ACCA در سراسر دنیا استفاده نمایند . طرح ثبت نام دانشگاهی یا UCRS ( University and College Registration Scheme ) آموزشی با کیفیت را به شما معرفی می نماید . مراکز مورد تأیید ACCA بالاترین استاندارد آموزشی را در سطح بین المللی رعایت می نمایند .

سیلابس دروس

۱۴ درس ACCA در ۳ سطح ارائه می شوند .
سطح اول: اصول حسابداری را معرفی نموده و نقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می نماید .
سطح دوم: مهارتهای فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی که در زمینه مالی فعالیت می کنندرا پوشش می دهد . بعلاوه در این سطح با چهار چوب قانونی حاکم بر تجارت آشنا خواهید شد .
سطح سوم : نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را مشخص می نماید . در این سطح ، توانائی مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهار چوب حرفه ای و اخلاقی تقویت می شود . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند ، آنها را قادر می سازد تا بر حیطه فنی مورد نظر خود تمرکز بیشتری داشته باشند

سیلابس دورس acca

 

نکته (۱) : لازم به ذکر است که شما باید دو سرفصل از ۴ سرفصل بخش Options را امتحان دهید و این دو سرفصل به انتخاب شما بوده و اختیاری می باشد.
نکته (۲) : دروس ارائه شده در دوره ها و کتب و امتحانات به زبان انگلیسی می باشد لذا برای موفقیت باید دانشجویان از سطح زبان معقولی برخوردار باشند.
نکته (۳) :فارغ التحصیلان ایرانی با داشتن مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس در رشته حسابداری از دانشگاههای ایران معمولا از ۴ درس معاف میشوند (دروس F1 تا F4 ).

نحوه ارزیابی

سطح اول: سطح اول که دارای ۳ امتحان می باشد برای ارزیابی اصول اولیه حسابداری ، نقش اطلاعات مالی و درک امور کلیدی مدیریت طراحی گشته است .
ارزیابی:در امتحانات سطح اول ، از روش ارزیابی عینی ( Objective ) استفاده می شود . دروس شماره f1 و f2 به شکل کامپیوتری ( CBE ) نیز قابل اجرا هستند .

سطح دوم:سطح دوم که از ۶ امتحان تشکیل شده است تمام مهارتهای حرفه ای که برای مدیران مالی الزامی می باشد را در بر می گیرد.
ارزیابی:امتحانات سطح دوم ترکیبی از سوالات محاسبه ای ، موضوعی ( سناریو ) و توصیفی ( essay ) می باشد . سطح علمی و استاندارد سطح ۲ برابر با سال پایانی دوره های دانشگاهی در انگلستان می باشد . دانشجویانی که با موفقیت سطح ۱و۲ را به پایان برسانند از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک کارشناسی حسابداری کاربردی ( AccountingApplied ) را دریافت می نمایند .

سطح سوم:در سطح سوم ۷ امتحان وجود دارد که دانشجویان باید ۵ امتحان آن را بگذرانند . این امتحانات شامل ۳ امتحان اجباری و ۲ امتحان اختیاری است که از بین ۴ امتحان انتخاب می شوند .
امتحانات اجباری بر روی نقش اصلی حسابدار در تصمیمات استراتژیک یک سازمان تمرکز دارند . برنامه ریزی بازرگانی ، گزارش نویسی سازمانی و مدیریت مالی بخشهائی هستند که در این سطح مورد بررسی قرار می گیرند . این امتحانات به منظور ارزیابی توانائی دانشجویان در تحلیل و بررسی اطلاعات و ارائه پیشنهادات قابل قبول بازرگانی در چهار چوبی اخلاقی و حرفه ای طراحی شده اند . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند به آنان این اجازه را می دهد تا بر روی حوزه های فنی مرتبط با زمینه شغلی شان تمرکز بیشتری داشته باشند .
چهار امتحان انتخابی شامل حسابرسی و خدمات بیمه Audit and Assurance Services )) ، مالیات پیشرفته ( Advanced Taxation )، مدیریت عملکرد ( Performance Management ) و مدیریت اطلاعات مدیریت ( Business Information Management ) می باشند . اگر دانشجویی موفق به گذراندن یک یا چند امتحان اختیاری نگردد ، یا اگر وضعیت شغلی متفاوتی پیداکند ، می تواند در انتخاب خود تجدید نظر کرده و یا دروس دیگری انتخاب کند .
ارزیابی:در سطح ۳ ، سوالات به شکل Case Study می باشند تا مهارتهای تحلیل و ارزیابی لازم برای یک حسابدار حرفه ای قابل بررسی باشند . امتحانات این سطح از نظر استاندارد برابر با امتحانات مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد .
امتحانات در بیش از ۳۰۰ مرکز آزمون در سراسر جهان دوبار در سال برگزار می شوند ( ژوئن و دسامبر ) . شما می توانید حداکثر در ۴ امتحان در یک نوبت شرکت نمائید .

تجربه عملی:

یکی از ارکان اصلی ACCA تجربه عملی می باشد . برای هر یک از اعضای ACCA ، به کار گیری دانش نظری در محل کار تحولی در توسعه مدیریت ، مهارتهای شخصی و نظری ایجاد می نماید که اهمیت ویژه ای در زندگی شغلی هر فرد دارند . به پایان رساندن آموزش عملی نیز مانند سایر بخشها بسیار منعطف می باشد و می تواند قبل ، در حین یا بعد از امتحانات ACCA در هر بخش اعم از خصوصی یا دولتی صورت گیرد .
تجربه عملی به همراه نتایج آزمونهای ACCA نشانگر توانائی شما می باشد . کارفرمای شما متقاعد خواهد شد که شما عضوی از یک انجمن حرفه ای هستید که بر اساس بالاترین استاندارد فعالیت می کند .
ACCA تلاش می کند تا رابطه کاری ویژه ای با کارفرمایان برقرار سازد تا اعضاء خود را با حمایت و آموزش لازم حمایت نماید.

مدرک مورد نیاز برای شرکت در دوره های ACCA

چگونه به AccA بپیوندیم؟ تمام کسانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه به بالا هستند می توانند در دوره های AccA ثبت نام نمایند. و داوطلبین با مدرک کارشناسی حسابداری ( و رشته های مرتبط) به بالا با تصویب AccA از گذراندن تعدادی از امتحانات معاف خواهند شد ( در سطح ۳ هیچ معافیتی ارائه نخواهد شد)

مزایای کسب عضویت

AccA ۱٫در ایران دارندگان مدرک AccA ، از امتحان دروس حسابداری و حسابرسی درآزمون جامعه حسابداران رسمی معاف می شوند.
۲٫ AccA همواره در جهت استخدام اعضاء خود با عنوان بالاترین مقام مدیریت مالی در تمام کشور های جهان فعالیت می کند ( حمایت شغلی)
۳٫لیسانس از دانشگاه آکسفورد بروکس( Oxford Brookes University )با پاس کردن پیپر های F1 تا F9 میتوانید با ارائه یک پروژه، لیسانس حسابداری کاربردی دریافت کنید .کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه UCL ، همچنین با قبول شدن درسهای P1 تا P7 مدرک کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه UCL دریافت کنید.
برای گرفتن این مدرک شما احتیاج به ارایه ۳ سال سابقه کار مورد تایید هم دارید که این سابقه کار را میتوان بعد اتمام امتحانات ارائه کرد.
نکته : برای گرفتن لیسانس آکسفورد سابقه کار لازم نیست.
۴٫ادامه تحصیل از طریق Realise AccA و طرح توسعه حرفه ای پیوسته ( CPD )
۵٫اعضاء AccA به عنوان حسابدار رسمی بین المللی می توانند مؤسسات خدمات مالی (حسابداری و حسابرسی ) با حق امضاء رسمی و اقامت دائم در هر کشوری را داشته باشند.
۶٫ارتقاء شغلی
۷٫دسترسی به شبکه AccA و اطلاع از سمینارها و کنفرانس های مرتبط
۸٫دریافت مجله ماهانه اعضاء تحت عنوان Accounting and Business و جزوات و اطلاعات رایگان
۹٫استفاده از خدمات مرتبط با حرفه و اوقات فراغت

تصاویر دانشگاه آکسفرد بروکس:

آکسفرد بروکس

آکسفرد بروکس

آکسفرد بروکس

مدارک مورد نیاز:

۱٫تکمیل فرم ثبت نام AccA ( توسط PIAA انجام می شود)
۲٫ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
۳٫یک قطعه عکس پاسپورتی

لینک موسسات برگزار کننده دوره های َAcca

موسسه مالی و بازرگانی پارسیان

مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *