تاریخچه SAP ERP

در اواخر دهه ۶۰ میلادی شرکت IBM سیستم اطلاعاتی نرم افزاری را به بازار عرضه کرد که وظیفه آن کنترل موجودی و برنامه ریزی تأمین مواد تولیدی بدون در نظر گرفتن موجودی های انبار و موجودی در راه، موجودی پای خط و ….  بود و به دلیل کامل نبودن سیستم فوق مشکلات زیادی برای کاربران وجود داشت. در سال ۱۹۷۲  ۵ نفر از مهندسان شرکت IBM با ترک این شرکت و تاسیس شرکت در شهر مونهایم آلمان با ماموریت “تحلیل سیستم ها و توسعه ها”ی فوق در جهت حل مشکلات سازمان ها کار خود را آغاز کردند و پس از مدتی ماموریت و نام خود را  به “سیستم ها، محصولات و اپلیکیشن های پردازش داده Systems, Applications, and Products یا به زبان آلمانی ” Systeme, Andwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung ”  تغییر دادند و اولین محصول خود را  در سال ۱۹۷۳با RM1  یا R/1 به معنی Real Time in Main Frame  وارد بازار کردند که در این سیستم برنامه ریزی نیازمندی های مواد MRP I  و سیستم مالی تحت سیستم عامل Dos و روی سرور های Mainframe پوشش داده می شد. پس از آن با گسترش نیازمندی های مشتریان و درک آن ها به وجود یکپارچگی با سیستم هایی مانند سیستم مالی و منابع انسانی در سال ۱۹۷۹محصول جدیدی را با نام SAP R/2  روانه بازار کردند. R به معنی Real Time و ۲  به معنی این بود که معماری سیستم دو لایه ای و بصورت کلاینت و بانک اطلاعاتی طراحی شده بود. این سیستم در آن زمان به عنوان یکی از موفق ترین سیستم های ERP در اروپا مطرح  شد و توانست ۲۲۰۰ مشتری در ۳۱ کشور را جذب این سیستم کند. این سیستم حوزه های مالی، منابع انسانی، فرایندهای تولید، تأمین و انبار را پوشش می داد.

در جولای ۹۲ میلادی و با توجه به گسترش سیستم عامل هایی مانند ویندوز و یونیکس و همچنین توسعه بانک های اطلاعاتی مانند اوراکل، شرکت سپ محصول جدیدی به نام SAP R/3  به بازار ارائه کرد که علاوه بر تغییر معماری از دولایه به سه لایه یعنی کلاینت، اپلیکیشن و بانک اطلاعاتی، فرایندهای R/2 را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود داد.

این محصول تا سال ۲۰۰۳  در شرکت های ۴۱۲۰۰ مشتری پیاده سازی شد. در سال ۲۰۰۳ آخرین ورژن از R/3 بنام SAP R/3 4.7 Enterprise را ارائه داد و در پایان سال ۲۰۰۴ تعداد مشتریان بیش از دو برابر و حدود ۱۰۰ هزار مشتری، در ۱۲۰ کشور جهان شد.
 در سال ۲۰۰۴ میلادی با توجه به گسترش استفاده از وب و اینترنت، شرکت سپ محصول جدیدی به نام  my SAP ERP  یا ECC Enterprise Central Component- را ارائه داد که در این محصول از پلت فرم منحصر بفردی به نام SAP Netwever استفاده کرد که کلیه مولفه ها و Object های سیستم بسیار هوشمندانه به یکدیگر بافته (یکپارچه) شده بودند و علاوه بر بهبود فرایندهای R3،  ماژول های SAP BW (Business Warehouse)، SAP SEM (Strategic Enterprise Management  و Internet Transaction اضافه گردید و معماری آن به Service Oriented تغییر پیدا کرد.
در سال ۲۰۰۴ این محصول با نام های ECC5  و سپس از سال ۲۰۰۶ با ECC6  و بعد از آن با ریلیزهای EHP1 تا EHP8  مخفف Enhancement Package بهبود یافت. تا این زمان اکثر مشتریان شرکت سپ شرکت های بزرگ بودند و سپ تصمیم گرفت وارد بازارهای Mid size نیز بشود. سپ از طرفی برای کاهش هزینه و زمان، دست به ابتکار جالبی زد و محصول SAP All-in_One را ارائه داد . این محصول برای هر صنعت و کشور جداگانه طراحی شده و آماده بود و نیاز به بومی سازی زیادی نداشت.
در سال ۲۰۰۹ شرکت سپ سیستم SAP Business Suite 7 را که در یک سوییت کاملERP, CRM , SCM, PLM و SRM را پوشش می داد، ارائه نمود.

تاریخچه sap erp

جدید ترین محصول sap erp در سال ۲۰۱۵ با نام s/4 hana منتشر شد

در ابتدای سال ۲۰۱۲ شرکت سپ تکنولوژی Cloud Computing را ارائه داد و در اکتبر ۲۰۱۲ با رونمایی از تکنولوژی SAP HANA (in-memory, column-oriented, relational database management system) انقلاب جدیدی را به پا کرد و در فوریه ۲۰۱۵ محصول جدید ERP را با نام SAP S/4Hana  به بازار ارائه کرد. استفاده از HANA به معنی افزایش سرعت ۱۸۰۰ برابری در بازیابی داده ها از بانک اطلاعاتی HANA نسبت به استفاده ازمحصول  ECC6 است .

sap4 hana

در تمام این دوران از سال ۱۹۸۰ تا کنون سیستم SAP به عنوان پیشتاز و کامل ترین سیستم روز برنامه ریزی مدیریت منابع سازمانی ERP در دنیا بوده و شرکت هایی مانند اوراکل به عنوان رقیب اصلی SAP فاصله زیادی با محصول SAP دارند. تفاوت اصلی سیستم SAP با سایر رقبا این است که در ۲۵ صنعت دنیا Best Practice ها آن صنعت را ارائه می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *