ایران پس از ۱۴ سال به بازار جهانی اوراق قرضه باز می گردد

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از ایرنا، تارنمای بلومبرگ نوشت: جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که این کشور را از انزوا نجات داد، به دنبال تامین مالی توسعه اقتصادی کشور از طریق ورود به بازار جهانی اوراق قرضه است.
«علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران که وزارتخانه وی در خط مقدم تامین دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی است در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ در تهران گفت: انتظار می رود ایران در آینده نزدیک یک رتبه اعتباری داشته باشد، گامی که می تواند به جذب سرمایه گذاران اوراق قرضه کمک کند.
وی افزود: مقام های ایرانی سرگرم مذاکره با موسسات رتبه سنجی هستند.
طیب نیا در ادامه گفت وگو با بلومبرگ تصریح کرد: در زمینه روابط بانکی به ویژه بانک های بزرگ، ما هنوز با مشکلاتی روبرو هستیم. اگر چه ، برخی از آنها به تدریج و به مرور زمان حل می شود.
بنا به اعلام صندوق بین المللی پول، ایران آخرین بار در ژوئیه ۲۰۰۲ اوراق قرضه بین المللی صادر کرد.
بلومبرگ افزود،طیب نیا می گوید، هم اکنون زمینه برای صدور اوراق قرضه و اوراق بهادار مختلف ایران در بازارهای جهانی وجود دارد. اما وی در مورد حجم و زمانبندی این فروش احتمالی چیزی نگفت.
بلومبرگ نوشت، این عضو اوپک (ایران) نیز به جمع کشورهای تولیدکننده نفتی می پیوندد که برای ترمیم تامین مالی پروژه های دولتی شان که به دلیل سقوط قیمت های نفت خام دچار مشکل شده است، به بازار جهانی اوراق قرضه روی آورده اند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان همچنین به بلومبرگ گفت: از زمان اجرای برجام در ژانویه (دی ماه) گذشته حدود ۴۵ میلیارد دلار قرارداد تامین مالی با کشورهای مختلف امضا شده، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا این قراردادها به مرحله اجرا برسند.
طیب نیا افزود: طبیعی است، وقتی ماشینی برای مدتی متوقف بوده است و می خواهد دوباره حرکت کند، در ابتدا فشار زیادی را تحمل می کند و به نیروی بیشتری برای حرکت نیاز دارد، اما بعد حرکت آن آسانتر می شود.
وی درباره قرارداد بوئینگ افزود: این قرارداد به اندازه ای که ممکن است برای آمریکا مهم باشد برای ما مهم نیست. شرکت های دیگری در جهان هستند که ما می توانیم نیاز خود را از طریق آنها تامین کنیم.

۱ دیدگاه در “ ایران پس از ۱۴ سال به بازار جهانی اوراق قرضه باز می گردد”

  1. توسط محسن گفته است :پاسخ

    با سلام خیلی مطالب سایت تون خوبه کاش درخواست دارم هر چه زودتر آموزش های سایت رو هم راه بندازید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *