کتاب فارسی آموزش زبان DAX در نرم افزار هوش تجاری Power BI

اولین کتاب فارسی آموزش زبان DAX در نرم افزار هوش تجاری Power BI
ترجمه و تألیف:
مهندس عاطفه روحی و مهندس پرنیان اصغری
کتاب فارسی آموزش زبان DAX در PowerBI

تجزیه و تحلیل داده ها ، فرایند بررسی مجموعه ای از داده ها است تا نتیجه های مربوط به اطلاعاتی را که در آنها وجود دارد به طور فزاینده ای با کمک سیستم های تخصصی و نرم افزاری به دست آورد ، فن آوری و تکنیکهای تجزیه و تحلیل داده ها به طور گسترده ای در صنایع تجاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرند تا سازمانها بتوانند تجربیات بیشتری را به دست آورند .

Power BI یک نرم افزار کاربردی در تهیه و تنظیم گزارش ها و ابزاری است که امکان تحلیل اطلاعات کسب و کار را برای کارشناسان این حوزه به راحتی فراهم آورده است و به عنوان بهترین پلتفرم برای پیاده سازی سیستمهای هوش کسب و کار محسوب میگردد . 

در نرم افزار Power BI از دو زبان DAX و M  استفاده میگردد. واژه DAX مخفف عبارت Data Analysis Expression به معنی زبانی برای تحلیل داده است . زبان DAX اغلب برای فرمول نویسی استفاده میشود که در مدل های جدولی Power BI Desktop  , SQL Server Analysis Services  و Power Pivot مورد استفاده قرار میگیرد بر خلاف زبان M بسیار شبیه فرمول نویسی در اکسل است و دستورات مشترک بسیاری بین آنها وجود دارد . اما زبان DAX  بسیار قوی تر می باشد.فرمول های DAX شامل توابع ، عملگر ها و مقادیر برای انجام محاسبات و کوئری های پیشرفته بر روی داده های موجود در جدول مرتبط و ستون ها در مدل های داده ای جدولی هستند.

آموزش dax در powerbi